Pierwsze kroki

carb cycling

Pierwsze kroki

W zakładce ,,O mnie” opisałem Wam moją osobę, więc teraz pora abym zajął się Wami i pokazał Wam że pierwsze kroki na siłowni nie są aż takie straszne.  Wiele osób obawia się, że nie odnajdzie się w tym świecie więc postaram się wytłumaczyć wszystko od podstaw.

Jeżeli już zdecydowaliście się aby zakupić swój pierwszy karnet na siłownie to pierwszą i najważniejszą rzeczą będzie pytanie dlaczego to robimy?

Powodów może być wiele począwszy od chęci zgubienia zbędnego tłuszczu, nabraniu kilku kilogramów masy mięśniowej czy po prostu poprawa swojej kondycji i samopoczucia.

Obranie sobie celu da Wam największą motywację do działania.

Ale pamiętajcie:

Kształtowanie swojej sylwetki to nie sprint lecz maraton!

 

20, 30 czy nawet 40 kilo nadwagi nie wzięło się z miesiąca na miesiąc. Tłuszcz zapewne odkładał się długimi miesiącami czy nawet latami więc spalanie jego może być równie długie.

Wszystko to zależy od Waszego podejścia. Główną rolę będzie odgrywała tutaj dieta, trening i Wasze samozaparcie lecz o tym będzie w kolejnych wpisach więc wróćmy do podstaw.

Warto będzie od samego początku prowadzić sobie dzienniczek w którym to będziecie mogli zapisywać efekty swojej ciężkiej pracy.

Wystarczą pomiary swojej wagi oraz kilku części ciała jak np. obwód klatki piersiowej, obwód talii czy uda. Dobrą opcją jest też robienie sobie regularnie zdjęć całej sylwetki ponieważ waga nie zawsze będzie dobrym wyznacznikiem. Często zdarza się że może ona pokazywać +2-3 kilogramy a sylwetka wizualnie będzie prezentowała się o wiele lepiej.

Dlaczego tak się dzieje ?

Otóż dlatego, że objętościowo kilogram tłuszczu jest około 3-4 razy większy niż kilogram mięśnia.

Dlatego też w głównej mierze swoje efekty opierałbym głównie na zdjęciach oraz obwodach.

Skoro już jesteście zdeterminowani, macie za sobą pierwsze pomiary oraz zdjęcia ciała przyszedł czas na wybór siłowni. W obecnych czasach otwiera ich się coraz więcej także wybór będzie ogromny. Najlepszą opcją będzie znalezienie siłowni jak najbliżej domu lub pracy dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu na dojazdy i nie będziecie mieli już wymówek typu: ,,mam za daleko, nie chce mi się”

 

Jeżeli wybrałeś już swoją pierwszą siłownię pamiętaj o zasadach tam panujących.

 

W praktycznie każdej z nich  w regulaminie zaznaczone jest w co możesz się ubrać aby móc bezpieczniej i efektywniej wykonywać ćwiczenia. Oprócz odpowiedniego stroju i obuwia podstawowymi rzeczami, które należy mieć to ręcznik, który zabierzesz ze sobą na salę, butelka wody oraz podstawowe rzeczy higieny osobistej aby po skończonym treningu móc komfortowo skorzystać z prysznica. Niejednokrotne widuję na siłowni osoby ćwiczące w klapkach. Mi osobiście to nie przeszkadza lecz po to jest regulamin siłowni aby go przestrzegać więc dzięki temu będziemy mogli ćwiczyć bezpiecznie.

Kolejnym ważnym krokiem jest dobór odpowiednich ćwiczeń a jeszcze ważniejsze jest wykonywanie ich poprawnie technicznie. Niejednokrotnie spotykam się z osobami, które wchodzą na siłownie rzucają się od razu na za duże ciężary i niestety przy tym nie zachowują w ogóle poprawnej techniki. Nie mówiąc już o pomijaniu rozgrzewki, która jest nieodłącznym elementem treningu. Bez niej bardzo łatwo o kontuzje i do tego nie jesteśmy w stanie efektywnie ćwiczyć. Jest to temat ,,rzeka” więc w kolejnych wpisach postaram się wszystko od podstaw wytłumaczyć.

Jeżeli już wybraliście siłownię i torba spakowana pora ruszać na swój pierwszy trening. Jako osoba początkująca powinieneś zaciągnąć rad u trenera personalnego, którego spotkacie praktycznie na każdej siłowni. Pokaże on Wam jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Przyjrzyj się dokładnie jak trzymać oraz jak prowadzić ciężar.

Pierwszą rzeczą którą powinniście opanować w bardzo dobrym stopniu są ćwiczenia na maszynach, które za Was prowadzą trajektorię ruchu więc wyrobicie sobie dobre nawyki odnośnie kontrolowania ruchu. Maszyny w mniejszym stopniu obciążają stawy więc dla osoby początkującej będzie to idealny wybór. Przygotuje to również mięśnie do nowej roli jednak pamiętajcie, ćwiczcie z głową.

Nie ciężar a technika w tym sporcie jest najważniejsza.