Typy budowy ciała

typy budowy ciała

Typy budowy ciała

 

Witam Was serdecznie.

Zapewne wielu z Was zastanawiało się dlaczego niektórym o wiele łatwiej zbudować masę mięśniową niż pozostałym i pomimo zaniedbywania diety nie łapią tak dużo tłuszczu niż pozostali. Za to niektórzy wręcz przeciwnie, ćwiczą sumiennie, trzymają restrykcyjną dietę a pomimo tego tłuszcz z łatwością się pojawia a o dodatkowe kilogramy masy mięśniowej walczymy długimi miesiącami.

Śmiało mogę napisać że jest to sport w którym od genetyki zależy bardzo wiele i odgrywa ona tutaj bardzo ważną role.

W tym wpisie chciałbym opisać wam trzy główne typy sylwetki jakimi są: ektomorfik, endomorfik oraz mezomorfik. Ciężko w tych czasach znaleźć czystego przedstawiciela danej sylwetki ponieważ geny na przestrzeli lat zostały wymieszane i jest to najczęściej mieszanka typów ze szczególnym naciskiem na jedną z nich. Postaram się przedstawić Wam szczegółowo cechy każdego z trzech typów.

 

Ektomorficzny typ budowy ciała czyli tzw. EKTOMORFIK

Bardzo łatwy do rozpoznania. Osoby te przeważnie są niezadowolone z budowy jaką posiadają ze względu na trudność budowania masy mięśniowej.

Cechuje się bardzo drobną budową ciała, długimi i szczupłymi kończynami, płaską klatką piersiową oraz wąską obręczą barkową. Zatłuszczenie ciała jest przeważnie niskie chyba że przez długi czas dieta była zaniedbywana wtedy nawet ektomorficy mają tendencje do tycia głównie w rejonach pasa przy czym nogi oraz ramiona pozostają szczupłe.

Niestety w tym typie bardzo ciężko o dodatkowe kilogramy masy mięśniowej ze względu na szybki metabolizm. W porównaniu z innymi typami ciał muszą spożywać znacznie większe ilości kalorii. Spotykam się z typowymi ektomorfikami, którzy pochłaniali dziennie ponad 6000 kcal aby móc budować masę mięśniową. Jeżeli nie będzie dostarczana odpowiednia ilość kalorii mięśnie w czasie regeneracji zużyją całe pokłady energii a potem ,,strawią same siebie”. Trening cardio powinien być tutaj rzadkością. Minimum 5 pełnowartościowych posiłków dziennie z dużą ilością węglowodanów złożonych oraz białka. Na treningu też nie może być lekko. Ma być intensywność plus duże ciężary oczywiście wszystko w ramach rozsądku oraz poprawnej techniki.

Ale są też plusy. U ektomorfika bardzo ciężko o przetrenowanie ponieważ ciało bardzo szybko odbudowuje ubytki spowodowane treningiem oczywiście przy stosowaniu odpowiedniej diety.

 

Endomorficzny typ budowy ciała czyli tzw. ENDOMORFIK

 Stanowi przeciwieństwo ektomorfika. Względnie łatwo rozwijają swoją muskulaturę niestety wraz z nią bardzo łatwo też o dodatkowe kilogramy tłuszczu. Osoby te przeważnie są krępej i masywnej postury tzw. ,,kawał chłopa”.

Cechuje się grubym kośćcem, gruszkowatą sylwetką, krótkimi kończynami, szerokimi barkami i jeszcze szerszą talią. Charakteryzują się spowolnionym metabolizmem w porównaniu z ektomorfikiem przez co endomorficy przeważnie mają w zapasie kilka dodatkowych kilogramów tłuszczu. Zaleca się tutaj spożywać 6 a nawet 7 pełnowartościowych posiłków z naciskiem na większą ilość białka oraz tłuszczy a mniejszą węglowodanów. Oczywiście jest to też kwestia indywidualna każdego z nas.

Sesje treningowe powinny być poprzedzane dłuższą przerwą ponieważ ich organizm wymaga dłuższej regeneracji.

Muszą uważać na kaloryczność ponieważ przez wolny metabolizm muszą spożywać ich o wiele mniej w porównaniu z innymi typami budowy.  Zaleca się tutaj dużą aktywność fizyczną. Trening cardio powinien odbywać się na każdej sesji treningowej co pozwoli trzymać nadmiary tłuszczu w ryzach.

Oczywiście są też i plusy takiej sylwetki. Specyficzne uwarunkowanie sprzyja sukcesom w sportach siłowych takich jak np. trójbój czy podnoszenie ciężarów.

 

Mezomorficzny typ budowy ciała czyli tzw. MEZOMORFIK

Jest to najlepsza sylwetka jaką możemy mieć. Łączy najlepsze cechy ektomorfika i endomorfika. Charakteryzuje się atletyczną budową ciała z dobrze rozwiniętą muskulaturą i relatywnie niskim poziomem zatłuszczenia. Szeroka obręcz barkowa, wąska talia dają mu tutaj bardzo dużo przewagę nad pozostałymi typami jeżeli chodzi o kształtowanie sylwetki.

Ich metabolizm jest umiarkowany więc nie muszą pochłaniać masy kalorii jak w przypadku ektomorfika i do tego nie muszą aż tak pilnować się z dietą jak endomorfik.

Jeżeli chodzi o wady można tutaj jedynie wspomnieć o wydłużonym okresie regeneracji między sesjami treningowymi i tylko w tej kwestii ektomorfik ma tutaj przewagę.

 

Podsumowując pamiętaj że mało kogo z nas można przypisać w 100% do danego typu budowy ciała. Przyjrzyj się dokładnie swojej sylwetce i sam wyciągnij wnioski które mogą dać wiele przydatnych informacji dla osób pracujących nad swoją sylwetką szczególnie przy ustalaniu planu treningowego, diety czy suplementacji.

Jednak pamiętaj! Absolutnie nie jest powiedziane, że ektomorfik nigdy nie zbuduje dużej masy mięśniowej a endomorfnik nie pozbędzie się nadmiaru tłuszczu.

Na koniec podam Wam nazwiska trzech hardkorowych kulturystów reprezentujących każdy z wymienionych powyżej typów.

Ektomorfik – Frank Zane

Endomorfik – Jay Cutler

Mezomorfik – Arnold Schwarzenegger

 

A Ty jaki typ budowy ciała prezentujesz ?? J