Batony wysokobiałkowe

baton proteinowy

Batony wysokobiałkowe – Batony proteinowe

Witam Was ponownie. Dziś postanowiłem napisać artykuł o batonach proteinowych, które na dobre zagościły na rynku suplementacyjnym.  Stają się one coraz częściej kupowanym zamiennikiem posiłku, który dodatkowo jest bardzo smaczny i zaspokaja potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Lecz na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Na ilość białka, węglowodanów, cukrów prostych czy tłuszczy?

 

Baton proteinowy – idealny zamiennik posiłku

Wiele klientów odwiedzających sklep, w którym pracuję kupuje batony proteinowe jako zamiennik posiłku. Idealnie sprawdzają się też w trasie, na wakacjach, w szkole, gdzie nie zawsze mamy czas zjeść coś pełnowartościowego. Wtedy z pomocą przychodzą batony wysokobiałkowe które w swoim składzie mogą mieć nawet 50g białka na 100g. Dzięki temu są bardzo sycące i zaspokajają uczucie głodu na dłuższy czas.

 

Oczywiście jak ze wszystkimi rzeczami również i z batonami wysokobiałkowymi (proteinowymi) nie wolno przesadzać. Pamiętajmy, że jest to jednak zamiennik którego należy używać w awaryjnych sytuacjach. Nie może on stanowić głównego źródła naszej diety. Najważniejsze jest spożywanie pełnowartościowych zbilansowanych posiłków z odpowiednią pulą marko i mikroskładników.

Spożywanie batonów w nadmiarze może doprowadzić do zakwaszenia organizmu co może odbić się negatywnie na pracę układu pokarmowego.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze batona wysokobiałkowego?

Baton proteinowy nie jedno ma imię. W zależności od producenta ich wartości odżywcze mogą być bardzo zróżnicowane. Wspólną ich cechą będzie na pewno duża zawartość białka i na tym kończą się wspólne cechy. Przyglądając się bliżej etykiecie produktu można zauważyć że skład niektórych z nich jest bardzo podobny do zwykłego batonika kupionego w sklepie spożywczym. W niektórych batonach białkowych można spotkać takie składniki jak cukier, utwardzone tłuszcze roślinne czy syrop glukozowo – fruktozowy.

Na pewno batonik z takim składem nie będzie sprzyjał budowaniu dobrej jakości masy mięśniowej ani redukowaniu zbędnego tłuszczu.

 

Poliole zamiast cukrów prostych ?

Często osoby przychodzące do naszego sklepu chcą zakupić batony, które będą miałby dużą zawartość białka i przy tym jak najmniejszą ilość cukrów. Czy to możliwe aby pyszny, słodki baton miał tylko 1g cukrów?

Z pomocą wtedy przychodzą batony, w których użyto polioli zamiast sacharozy czy syropu glukozowo – fruktozowego.

Poliole to alkohole wielowodorotlenowe, które mają słodki smak, mniejszą kaloryczność oraz posiadają inny metabolizm niż popularne cukry.

 

Do polioli zaliczamy: sorbitol, mannitol, izomalt, syrop sorbitolowy i maltitolowy, maltitol, laktito raz erytrytol.

Ważna zaletą polioli jest też niski indeks glikemiczny oraz insulinowy więc stosowanie ich zamiast cukrów prostych niesie ze sobą wiele korzyści. Dodatkowo poliole nie wywołują próchnicy a niektóre z nich jak np. ksylitol mogą jej zapobiegać.

Nie ulegają one pełnej absorpcji w jelicie cienkim i przechodząc dalej do jelita grubego gdzie ulegają fermentacji przez mikroflorę jelitową przez co mogą powodować wzdęcia czy gazy co jest jedynym minusem zastosowania polioli w batonach wysokobiałkowych.

 

Poniżej wrzucę Wam tabelkę z batonami proteinowymi, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

  4+ Nutrition Protein+ 45 Extrifit Protein 31 ISS OhYeah! Body Attack Carb Control Body Attack YAMBAM
Kalorie 368 kcal 398 kcal 424 kcal 375 kcal 403 kcal
Białko 50g 31g 29,5g 45g 33g
Węglowodany: 21g 43g 42 22g 35g
– cukry 1,6g 37g 10g 0,6g 4g
– poliole  15g  – 14g 21g 30g
Tłuszcze 11g 11g 22g 15g 20g
– nasycone 6,8g 6,2g 10g 7,7g 9,8g