Mięsień

mięśnie

Budowa oraz rodzaje włókien mięśniowych

Witam Was ponownie, mam nadzieję, że przeczytaliście ostatni wpis dotyczący typów budowy ciała ponieważ dziś będę opisywał Wam mięśnie, które są właśnie przytwierdzone do naszego kośćca za pomocą ścięgien. To właśnie dzięki nim możemy poruszać się oraz wykonywać ćwiczenia. Dowiecie się jak są one podzielone, jakie są rodzaje włókien mięśniowych oraz które z nich powinniśmy potraktować większą ilością powtórzeń aby dostały większy bodziec do wzrostu.

 

Mięsień – jak działa oraz jak jest zbudowany

Ludzkie ciało posiada około 640 mięśni z czego nawet 600 są to mięśnie zależne od naszej woli i są one usytuowane na 206 kościach (osoba dorosła). U przeciętnego człowieka stanowią one około 40-45% masy ciała.

Mięśnie przyczepione są do kośćca za pomocą ścięgien, które zbudowane są z bardzo mocnych i nieelastycznych sznurowatych struktur zwanych kolagenem. Gdy mięsień wykonuję pracę czyli kurczy się i skraca to podciąga się właśnie za pomocą ścięgien. Największym z nich w ludzkim organizmie jest ścięgno Achillesa, które łączy mięśnie łydki z kością pięty.

 

Mięsień zbudowany jest z włókien mięśniowych (komórek mięśniowych) związanych w pęczki przez warstwy tkanki łącznej. Każde włókno składa się z pęczków mniejszych włókien mięśniowych, które zaś z kolei zbudowane są z jeszcze mniejszych włókien zwanych filamentami. Bardzo charakterystyczne prążkowanie włókien mięśniowych ukazuje się podczas skurczu mięśnia, kiedy to filamenty nakładają się na siebie.

 

Aby mięśnie wykonały ruch mózgowie wysyła informacje (impulsy), które są przenoszone do każdego włókna mięśniowego przez komórki nerwowe zwane neuronami ruchowymi. Miejsce, w którym neuron ruchowy styka się z włóknem mięśniowym nazywamy złączem nerwowo – mięśniowym. To właśnie impulsy przechodzące przez to złącze powodują skurcz i skracanie się włókna mięśniowego. Każde z włókien ma jedno złącze nerwowo – mięśniowe usytuowane w połowie jego długości.

 

Wyróżniamy trzy rodzaje mięśni:

– mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane):

zbudowane są z długich, cylindrycznych komórek, posiadających wiele jąder. Można zauważyć na nich poprzeczne prążkowanie wynikające z naprzemiennego występowania różnego rodzaju włókien. Skurcz mięśni następuje szybko i trwa krótko. Szybko też się meczą a działanie ich zależy od naszej woli. Przyczepione są do kości szkieletu i to właśnie dzięki nim możemy poruszać całym ciałem.

 

– mięśnie gładkie:

tworzone są przez komórki jednojądrowe o kształcie wrzecionowatym.

Są to najprostsze mięsnie, które posiada człowiek. Odpowiedzialne są za ruchy bezwiedne, takie jak ruchy źrenic, skurcze jelit i żołądka. Wchodzą w skład ścian narządów wewnętrznych i naczyń. Odpowiadają też za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. W Przeciwieństwie do mięśni szkieletowych skurcze są powolne, długotrwałe i nie zależą od naszej woli.

 

– mięsień sercowy:

 stanowi główną masę serca oraz napędza przepływ krwi w organizmie. Jest odmianą mięśni poprzecznie prążkowanych. Funkcjonowanie jego nie zależy od naszej woli ponieważ posiada on własny mechanizm regulujący prace. Skurcze mięśnia sercowego są szybsze niż w przypadku mięśnia szkieletowego ale ze względu na mniejszą liczbę miofibryli są zdecydowanie słabsze.

Sam mięsień nie ulega zmęczeniu dzięki temu, że stale zaopatrywany jest w duże ilości tlenu oraz wartości odżywczych.

 

Rodzaje włókien mięśniowych

Układając plan treningowy na daną grupę mięśniową musimy uwzględnić procentowy rozkład włókien mięśniowych typu ST i FT aby na treningu poruszyć oba te typy. Da to większe możliwości do ogólnego rozrostu mięśnia.

 

– włókna białe (FT – typ II) zwane szybkokurczliwymi – uzyskują ATP na drodze beztlenowej. Zawierają mniej mioglobiny (białko magazynujące tlen w mięśniach) przez co są jaśniejsze. Szybko się kurczą i rozkurczają. Są one w stanie wygenerować o wiele więcej siły niż włókna wolnokurczliwe ale przez to szybciej się męczą.

– włókna czerwone (FT – typ I) zwane wolnokurczliwymi – cząsteczki ATP powstają w procesie oddychania tlenowego. Zawierają więcej mioglobiny i mitochondriów niż włókno białe dlatego też są intensywniej czerwone. Charakteryzują się przystosowaniem do długiej pracy, średniego lub małego wysiłku. Są odporne na zmęczenie ale nie są w stanie wygenerować zbyt dużej mocy. Osoby obdarzone przewaga tych włókien byliby dobrymi maratończykami oraz idealnie sprawdzą się w sportach wytrzymałościowych.

Istnieją też włókna pośrednie, które zawierają cechy zarówno włókien czerwonych jak i białych.

 

 

Grupa mięśniowa Włókna czerwone Włókna białe
Najszersze grzbietu 55 – 65% 35 – 45%
Uda 55% 45%
Łydki 80 – 100% 0 – 20%
Klatka piersiowa 45 – 60% 40 – 55%
Barki 70 – 80% 20 – 30%
Trójgłowy (triceps) 20 – 40% 60 – 80%
Dwugłowy (biceps) 50% 50%
Przedramiona 80 – 100% 0 – 20%
Brzuch 60 – 80% 20 – 40%

 

 

Oczywiście są to przybliżone wartości. Każdy organizm jest inaczej zbudowany.

W mięśniach sprinterów i u osób uprawiających sporty siłowe przeważają włókna białe. Natomiast maratończycy i kolarze posiadają więcej włókien czerwonych.