Pamięć mięśniowa

pamięć mięśniowa

Pamięć mięśniowa – szybszy powrót do formy ?

Witam ponownie. Skoro jesteśmy już przy temacie mięśni, idąc za ciosem w tym artykule wytłumaczę Wam czym jest pamięć mięśniowa czy w ogóle coś takiego ma zastosowanie w praktyce. Na pewno zauważyliście, że niektóre osoby przychodząc na siłownie po dłuższej przerwie bardzo szybko odnotowują progres nie tylko siłowy ale również bardzo szybko nabierają masę mięśniową. Wtedy pojawiają się komentarze typu: ,,na pewno coś bierze, naturalnie nikt tak szybko nie rośnie”. Oczywiście genetyka odgrywa tutaj też ważną rolę, którą poruszyłem w poprzednich wpisach ale jak zachowują się mięśnie, które już kiedyś posiadały większą masę i objętość.

 

Pamięć mięśniowa – co to takiego ?

Włókna mięśniowe posiadają swojego rodzaju ,,pamięć”, która pozwala powrócić im szybciej do poprzedniego stanu. Dotychczasowe badania potwierdzały, że nieużywany mięsień tracił dodatkowo uzyskane jądra komórkowe w procesie apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek). Jednak Kristian Gundersen, fizjolog z norweskiego University of Oslo potwierdził badaniami, że jednak jest inaczej. Dodatkowo pozyskane jądra komórkowe pozostają, stanowią właśnie rodzaj ,,pamięci”, która ułatwia raz wyćwiczonym mięśniom powrócić szybciej do dawnej formy. Wybiórczy zanik jąder komórkowym wymagałby specjalnego procesu apoptozy a nic takiego nie jest naukowcom znane.

 

Badania naukowe

Oczywiście teoria Kristiana Gundersen nie była gołosłowna. Przeprowadził on doświadczenie na myszach, które dowiodło, że od 6 dnia najpierw zaczynały pojawiać się dodatkowe jądra komórkowe a w kolejnych dniach dopiero odnotowano rozrost włókien mięśniowych. Po 21 dniach treningu liczba jąder komórkowych w mięśniach u mysz wzrosła o 54%.

W kolejnym doświadczeniu po 2 tygodniach treningów siłowych u mysz przecięto nerwy prowadzące do badanych mięśni co spowodowało ich stopniowy zanik. Pomimo tego, że objętość mięśni spadła o 40% to liczba jąder komórkowych nie uległa zmianie. Pozostała na tym samym poziomie prze kolejne 3 miesiące co jest bardzo długim okresem dla myszy, która żyje zaledwie kilka lat.

 

Pamięć mięśniowa – własne doświadczenia

Zapewne nie tylko mnie dopadały momenty, w których to motywacja spadała a treningi nie dawały aż tyle radości jak na samym początku. Właśnie wtedy wkradała się mniejsza czy to dłuższa przerwa. Około 1,5 roku temu właśnie taki okres mnie dopadł. Wypracowałem fajną, odtłuszczoną sylwetkę na którą pracowałem odkąd pamiętam ale coś pękło. 3 miesiące bez treningów… Do tego pełnowartościowa dieta oczywiście też poszła w odstawkę. W menu codziennym pojawiły się fast foody, chipsy, słodycze. Do tego genetyczne tendencje to łapanie tłuszczu nie były tutaj pomocne. Każdy z Was pewnie miał taki okres. Po 3 miesiącach nie było na co patrzeć. Mięśnie straciły swoją pękatość i objętość. Doszło do tego dodatkowe kilka kilogramów tłuszczu i sylwetka prezentowała się tak jakbym w ogóle nie ćwiczył. Hmm, być może pokuszę się o wstawienie zdjęcia więc sami ocenicie.

Był upadek, forma poszła w dół więc w końcu kiedyś wszystko musiało ruszyć w górę. Po 3 miesiącach opychania się śmieciowym jedzeniem przy praktycznie zerowej aktywności fizycznej w końcu motywacja powróciła. Spojrzałem na dawne zdjęcia, spojrzałem w lustro i pewnego dnia powiedziałem dosyć.

Po 3 miesięcznej przerwie powrót na siłownię był ciężki. Nie tylko wygląd się zmienił. Siła spadła diametralnie. Przedtem robiąc wyciskanie na płaskiej nakładałem 90-100kg na serię a po powrocie musiałem zadowolić się 60 kilogramami. I to były zaledwie 3 miesiące bez treningu siłowego.

Jednak zauważyłem, że z treningu na trening progresja ciężaru wracała zadowalająco szybko. Oczywiście wraz z treningami wróciła pełnowartościowa dieta. Obwody i jakość mięśni wracały bardzo szybko a przy tym udało spalić się kilka kilogramów tłuszczu co wydawałoby się niemożliwe. Dzieje się tak tylko albo na początku przygody z treningami siłowymi lub właśnie po powrocie z dłuższej przerwy. W późniejszym czasie niestety zostają nam dwie opcję: budowanie masy mięśniowej lub redukcja tłuszczu.

 

Pamięć mięśniowa – mit czy prawda ?

Podsumowując śmiało mogę stwierdzić nie tylko na przykładzie badań ale również po sobie że pamięć mięśniowa oczywiście istnieje i ma to odniesienie w rzeczywistości a nie tylko na papierze. Dzieje się to za sprawą zwiększonej ilości jąder komórkowych w miocytach co daje tkance mięśniowej większą zdolność do reagowania na treningi siłowe nawet gdy przerwa wynosiła kilka długich miesięcy.

Także osoba, która już kiedyś ćwiczyła, odnotuje o wiele szybszy progres nie tylko siłowy ale również pod względem objętości mięśni niż osoba, która będzie na siłownie po raz pierwszy.