Intermittent Fasting – Okno Żywieniowe

Intermittent Fasting

Intermittent Fasting – Okno Żywieniowe

Witam wszystkich. Tematem tego wpisu będzie tryb żywieniowy Intermittent Fasting (okno żywieniowe). Wpadł mi on do głowy po rozmowie z klientem, który jest zawodowym kierowcą i spędza dziennie za kółkiem 8-12h i ciężko jest mu zadbać o regularność posiłków. W takich przypadkach przychodzi nam na pomoc metoda żywieniowa, w której spożywamy posiłki we wcześniej ustalonym przedziale czasowym.

 

Intermittent Fasting – czym jest?

Na pewno nie nazwałbym tego dietą lecz metodą żywieniową, która zyskuje coraz większą popularność zarówno u osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów jak i dla budujących masę mięśniową. Polega ona na ścisłym poście w określonych odstępach czasu, dzięki temu nasz organizm odpoczywa od trawienia, wytwarzania enzymów oraz hormonów. Wszystkie posiłki spożywamy również w ściśle określonym oknie żywieniowym.

Intermittent fasting często nazywany jem – nie jem lub w wolnym tłumaczeniu ,,okresowy post” posiada wiele odmian.

 

Najpopularniejsze z nich to:

Warrior Diet 20/4h – czas postu wynosi tutaj 20h czyli przez ten okres nie jemy nic a następnie następuje 4 godzinne okno żywieniowe, w której spożywamy całą pulę kaloryczną z danego dnia.

– Fast-5 Diet – analogiczne do powyższego przykładu. Czas postu wynosi tutaj 19 godzin a po nim następuje okres 5 godzinnego okna żywieniowego

– Leangains – tutaj okres postu trwa 16 godzin. Okno żywieniowe jest tutaj najdłuższe bo mamy aż 8 godzin na spożycie posiłków

 

Istnieją również inne możliwości:

– Skipped Meal – opuszczamy posiłek na który po prostu nie mamy ochoty lub nie jesteśmy w stanie go zjeść

– Early and Late – jemy rano oraz wieczorem

– Eat Stop Eat – raz w tygodniu pościmy przez 24h czyli nie spożywamy w tym dniu żadnych posiłków

– ADF – nie spożywamy posiłków przez 24h co drugi dzień

Główną zaletą wprowadzania w życie modelu żywienia IF jest krótki czas, w którym możemy spożywać posiłki. Dzięki temu w rzeczywistości dostarczamy mniej kalorii niż w porównaniu do tradycyjnej diety w której to jada się 10-12h dziennie średnio co 3 godziny. Wynika to po prostu z krótszego okna żywieniowego oraz ograniczeń jakie posiada nasz organizm ponieważ w tak krótkim czasie nie jest w stanie przerobić aż tylu kalorii. Nie zdajemy sobie sprawy jak dużo dodatkowych kalorii dostarczamy w ciągu dnia pozwalając sobie na małe przekąski między posiłkami. Jeżeli już wdrożymy się w zasady diety IF mamy większe szanse na osiągnięcie wymarzonej sylwetki.  

Należy tutaj również wspomnieć o kwestii katabolizmu. Jak to możemy pościć np. przez 20 godzin. Przecież katabolizm ,,zje” nasze mięśnie przez taki okres postu. Na szczęście tak nie jest. Należy pamiętać, że spożyte posiłki potrafią być trawione w naszym układzie pokarmowym nawet przez 12 godzin. Micelarna kazeina trawiona jest nawet do 8 godzin po spożyciu.

 

Zastosowanie takiej metody żywieniowej niesie za sobą wiele korzyści:

– usprawnia wrażliwość insulinową

– obniża poziom glukozy we krwi

– zwiększenie utleniania kwasów tłuszczowych

– zwiększenie poziomu hormonu wzrostu

– wspomaga utratę tkanki tłuszczowej

– pozytywny wpływ na układ sercowo – naczyniowy

– obniża ciśnienie krwi

– redukcja stanu zapalnego organizmu

– zwiększenie długości życia

Jedyną wadą przejścia na tryb żywienia Intermittent Fasting jest złe samopoczucie, które może towarzyszyć początkowym etapom przystosowania się organizmu do nowej metody żywienia. Jeżeli odpowiednio zbilansowaliśmy dietę i nie dopuszczamy do nadmiernego głodzenia organizmu, nie powinniśmy odczuć niepożądanych skutków związanych z brakiem energii. Jak zapewne zauważycie po zaadaptowaniu się do nowej diety energii z rana możemy mieć więcej niż podczas stosowania standardowego modelu żywieniowego.