L-Norwalina – niebiałkowy aminokwas

norwalina

L-Norwalina – niebiałkowy aminokwas

Witam Was ponownie! Jako, że na ostatnim szkoleniu prowadzący dość obszernie poruszył działanie niebiałkowego aminokwasu jakim jest L-Norwalina postanowiłem podzielić się z Wami tym co udało mi się z niego wynieść.

L-Norwalina – czym jest?

Jest to kolejny aminokwas, który coraz częściej pojawia się w suplementach diety. Pomimo tego, że nie ma jeszcze wielu badań przeprowadzonych na tym aminokwasie i jest on stosunkowo ,,młody” uznawany jest za unikatowy związek. Zwykle towarzyszy ona takim substancjom jak arginina, aakg, beta-alanina czy cytrulina potęgując efekty ich działania.
Norwalina jest aminokwasem rozgałęzionym, nieprotegennym i jest on izomerem waliny. Oznacza to, że nie występuje w cząsteczkach protein czyli nie spotkacie go w aminogramie żadnych białek.

Działa hamująco na enzym rozkładający argininę, zwiększając zawartość tego aminokwasu i potęgując jego działanie w procesie syntezy azotu. Dlatego przeważnie aminokwas ten spotykamy w suplementach przedtreningowych. Przyczynia się do dezaktywacji argininazy czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za rozpad l-argininy do postaci mocznika i ornityny. Gdy nie stosujemy Norwaliny według badań straty argininy wynoszą od 50% do 75%. Dzięki suplementacji tego aminokwasu wykorzystana zostanie większa ilość argininy do produkcji tlenku azotu a co za tym idzie uzyskamy jeszcze lepszą pompę mięśniową. Wraz z większym napływem krwi do mięśni dostarczymy również więcej wartości odżywczych.

Kolejna ważną funkcją jaką spełnia Norwalina jest stopowanie procesu usuwania jonu amonowego. Cząsteczka ta jest niezwykle pomocna w procesie odkwaszania ustroju. Jony amonowe stanowią magazyn pozabiałkowych cząsteczek azotu, które nasilają procesy anaboliczne.

Norwalina – moje odczucia

Niestety Norwaline ze względu na wysoką cenę surowca spotkać można w niewielu suplementach. Najczęściej są to stacki kreatynowe oraz przedtreningówki. Jedną za nich, którą miałem okazję spróbować jest Iron Pump 2.0 Polskiej firmy Iron Horse.
Efekty stosowania Norwaliny widać już od pierwszej porcji. ,,Pompa” wchodzi znacznie szybciej i utrzymuję się znacznie dłużej niż w porównaniu do przedtreningówek, które jej nie zawierają. Dawki Norwaliny zazwyczaj wahają się od 50mg – 200mg. W testowanym przeze mnie produkcie jest to aż 200mg na porcję. Może dzięki temu wywyższa ją ponad inne suplementy przed treningowe.