Aminokwasy – dlaczego tak ważne ?

aminokwasy

AMINOKWASY – dlaczego są tak ważne ?

Witam Was serdecznie. Dziś chciałbym napisać troszkę o aminokwasach jako że to jeden z najczęściej kupowanych produktów w naszym sklepie. Postaram się opisać tutaj zarówno aminokwasy endogenne czyli te, które nasz organizm jest w stanie sam syntezować oraz egzogenne czyli te, które musimy dostarczać z pożywienia lub w postaci suplementu diety.

AMINOKWASY – czym są ?

Aminokwasy inaczej kwasy aminowe czyli grupa organicznych związków chemicznych składających się z  zasadowej grupy aminowej oraz kwasowej grupy karboksylowej. Są tzw. cegiełkami, które budują każde białko w naszym organizmie. Każdy aminokwas z osobna pełni ważną rolę oraz ma odmienne, specyficzne właściwości.

Wiele osób przychodząc do naszego sklepu stacjonarnego w Częstochowie pyta dlaczego producenci wypuszczają aminokwasy w oddzielnych produktach skoro kupując białko np. serwatkowe dostarczamy już odpowiedniej puli aminokwasów.
Otóż dlatego, że białko pochodzące z pokarmu lub z odżywki białkowej najpierw musi ulec enzymatycznemu trawieniu w przewodzie pokarmowym do aminokwasów, peptydów a te zaś dopiero trafiają do naszego krwiobiegu i finalnie do mięśni.

Dodatkowo potwierdzono badaniami zwiększenie syntezy białek mięśniowych nawet o 25% u osób, które przyjmowały dodatkową porcję aminokwasów do białka w porównaniu do tych, które ograniczyły się tylko do protein. Zmniejszył się także rozpad białek mięśniowych o połowę u osób, które stosowały takie połączenie w ciągu dnia.

Kupując aminokwasy w osobnym produkcie oszczędzamy energię potrzebną na procesy trawienia oraz zmniejszamy obciążenie układu pokarmowego co jest bardzo ważne gdy spożywamy je tuż przed treningiem.

AMINOKWASY – co dzięki nim zyskujemy?

Nasze ciało może znajdować się w stanie katabolizmu oraz anabolizmu. Są to dwa przeciwieństwa. W stanie anabolizmu organizm potrzebuje energii, z związku z czym procesy anaboliczne określamy jako ,,endoenergetyczne’’.  Z kolei zaś procesy kataboliczne dostarczają naszemu organizmowi energii w wyniku redukcji związków organicznych, dlatego też nazywane są czasem ,,egzoenergetycznymi’’.

Procesy kataboliczne związane są z rozpadem natomiast anaboliczne z budową. Jednak te dwa przeciwieństwa są elementem jednego procesu metabolicznego. Bez uprzedniego zniszczenia komórek, budowa nowych czyli synteza byłaby niemożliwa.

Odpowiednie stężenie aminokwasów w krwiobiegu odgrywa ważną rolę regulatora w procesach anabolicznych. Z badań wynikło, że podawanie osobom aminokwasów wolnych pozwoliło na przyśpieszenie syntezy białek mięśniowych nawet o 25%.