Budowanie masy mięśniowej

budowanie masy mięśniowej

Budowanie masy mięśniowej

Witajcie! Jesień już za oknami, więc zapewne większość z Was, a w tym również i ja, planuje zacząć okres masowy. Dieta kojarzy nam się głównie z chęcią zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak jest ona również niezwykle ważna podczas budowania masy mięśniowej, aby zdobyte kilogramy nie były w większości tłuszczem oraz zatrzymaną wodą.

Reverse Diet

Jeżeli jesteś nadal na deficycie kalorycznym i w najbliższym czasie planujesz zacząć okres masowy, koniecznie zapoznaj się z moim jednym ze wcześniejszych wpisów odnośnie reverse diet, w którym opisuję co zrobić aby po miesiącu budowania masy mięśniowej nie wyglądać jak napompowany wodą balon. Nie chodzi tutaj przecież o ilość nabranych kilogramów lecz o ich jakość.

Masa mięśniowa

Aby zacząć budowanie masy mięśniowej, niezbędna będzie do tego dieta z nadwyżką kaloryczną. Nie da się zwiększyć masy bez wprowadzania odpowiednich zmian w codziennym jadłospisie. Niejednokrotnie klienci naszego sklepu z odżywkami MusclePower mają większą trudność z trzymaniem diety na masie, niż na redukcji. Wiążę się to z koniecznością spożywania większej ilości kalorii, niż jest potrzebne naszemu organizmowi do codziennego funkcjonowania. Jednak jak opisałem to we wpisie o reverse diet, nie należy rzucać się na jedzenie od 1 dnia masy.

Należy stopniowo zwiększać kcal 300-500 i trzymać dodatkowy bilans, dopóki waga idzie do przodu. Jeżeli przez tydzień waga nie zmienia się, to dopiero wtedy dorzucamy kolejną pulę 300-500 kcal.

Najgorzej mają tutaj rasowi ektomorficy, których metabolizm jest w stanie przepalić 3000-4000 kcal dziennie, a waga nadal potrafi stać w miejscu. Oczywiście w takim przypadku jakikolwiek treningi cardio czy interwały nie wchodzą w grę. Do tej pory pamiętam klienta naszego sklepu, który z „czystej miski” dostarczał dziennie aż 5000 kcal, a o zjedzeniu więcej nie było mowy. Nie chciał też dobijać dodatkowych kalorii ze śmieciowego jedzenia. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się gainery, czyli odżywki węglowodanowo – białkowe. O wiele łatwiej jest nam wypić pysznego słodkiego szejka, niż dorzucać kolejne kcal z jedzenia. Przy wyborze gainera warto zwrócić uwagę na procentowy udział białka do węglowodanów oraz źródła ich pochodzenia.

Godnym polecenia i najczęściej kupowanym przez naszych klientów są gainery:
Iron Horse Iron Mass – 21% białka oraz bardzo mała zawartość cukrów prostych
FA Mass CORE – 20% białka i zaledwie 10g cukrów na 100g produktu
BAD ASS Mass – 30% białka oraz dobrej jakości węglowodany

Jeżeli mowa już o suplementach, numerem 1 czy to podczas budowania masy mięśniowej czy redukcji jest kreatyna, która wykazuje dobre właściwości anaboliczne. Zwiększa ona zawartość energii ATP, co przekłada się na poprawę parametrów zarówno siłowych jak i wytrzymałościowych. Uczestniczy również w syntezie nowych cząsteczek białek oraz zwiększa naszą regenerację poprzez wzrost współczynnika pH.

Warto też wdrożyć zmiany do swojego planu treningowego, aby w pełni wykorzystać nadwyżkę kaloryczną. Pozwoli ona nam odnotowywać coraz większą progresję ciężaru, a co za tym idzie mięsień dostanie większy bodziec do wzrostu.