Niedosypiasz? Jesteś zestresowany? POMOGĘ!

magnez stres sen

Chodzisz ciągle zestresowany? Nie wysypiasz się?

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy ciągle narażeni na stres. Niestety wraz z nim zmniejsza się również zdolność do głębokiego snu i przez to nasz organizm nie potrafi w pełni zregenerować się po ciężkim dniu. Każdy z nas indywidualnie odczuwa skutki stresu. Jedni mają problemy żołądkowe inni zaś przyśpieszone bicie serca, nadmierną potliwość lub problemy ze snem.

Według najnowszych badań aż 64% z nas odczuwa zmęczenie i to co najmniej kila razy w tygodniu a co piąty z nas codziennie! Najgorsze jest to, że nie potrafimy sobie z tym radzić. Co trzeci badany nie reaguje w ogóle na zmęczenie i nie robi z tym faktem zupełnie nic. Kiedy dopada go kryzys sięga przeważnie po środki energetyzujące ale one tylko będą pogarszały nasz stan. Takich sytuacji nie wolno bagatelizować tym bardziej że na takim poziomie pomóc możemy sobie sami wspomagając się suplementami diety.

W takich przypadkach zbawienna może okazać się suplementacja magnezem, który nazywany jest naturalnym środkiem uspokajającym. Jego zwiększone dawki mogą pozytywnie wpłynąć na układ nerwowy, przeciwdziałać stresowi, skurczom mięśni czy poprawić jakość naszego snu.

Co daje nam magnez?

Magnez jest jednym z podstawowych makroelementów, które są nam niezbędne do życia. Wchodzi on w skład wszystkich tkanek a przede wszystkim znajduje się wewnątrz komórek. Reguluje on biochemiczną odpowiedź organizmu na czynniki zewnętrzne wywołujące stres. Bierze udział w aktywacji witamin B i D, rozluźnieniu mięśni, regulacji poziomu wapnia, krzepnięciu krwi oraz wydzielaniu insuliny. Często nazywany jest też pierwiastkiem życia i pełni bardzo ważną funkcję zarówno w profilaktyce, jak i w lecznictwie.
Pod wpływem stresu magnez uwalniany jest z komórek do osocza, skąd jest usuwamy przez organizm.

Im więcej stresu tym większe straty magnezu odnotowujemy – a im mniejszy poziom magnezu w komórkach tym silniejsza jest negatywna odpowiedź naszego ciała na czynniki wywołujące stres!

Prawidłowa ilość magnezu jaka powinna znajdować się w naszym organizmie wynosi 20 – 25 gramów a stężenie w surowicy krwi powinno mieścić się w poziomie 1,4 – 2,1 mEq/l. W układzie kostnym znajduję się go około 50%, 20 – 25% w układzie mięśniowym a reszta w pozostałych tkankach.

Niestety w dzisiejszym pożywieniu znajduje się o wiele mniej magnezu niż to miało miejsce 20 lat temu. Dzieje się tak z powodu używanych nawozów, konserwantów i środków chemicznych. Kolejną rzeczą jest nadużywanie używek: alkoholu czy kawy. Również stosowane środki antykoncepcyjne u kobiet blokują wchłanianie się magnezu.

Zdaniem wielu ekspertów magnez jest jednym z najważniejszych minerałów w ludzkim organizmie. Niestety według najnowszych badań aż 60% Polaków jest narażona na niedobory magnezu. To i tak nie najgorszy wynik ponieważ aż 80% Amerykanów ma niedobory właśnie tego minerału.

Niedobór magnezu

W dzisiejszych czasach cały czas żyjemy w biegu. Praca, szkoła, życie prywatne nie sprzyjają nam w odpowiednim dostarczaniu podstawowych mikro i makro składników z naszej diety. Często jemy w biegu niepełnowartościową, przetworzoną żywność a z takich posiłków ciężko o odpowiednią dawkę magnezu.

Dzienne zapotrzebowanie zależy oczywiście od wieku oraz płci. Według najnowszych norm ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie dzienne dobowe zapotrzebowanie na magnez przedstawia się:

– dzieci od 1 – 3  roku życia: 80 mg
– dzieci od 3 – 9 roku życia: 130 mg
– chłopcy od 10 – 18 lat: 240 – 310 mg
– dziewczęta od 10 – 18 lat: 240 – 360 mg
– kobiety: 310 – 320 mg
– mężczyźni: 400 – 420 mg
– kobiety ciężarne: 360 – 400 mg
– kobiety w okresie laktacji: 320 – 360 mg

Istnieje dużo produktów spożywczych obfitujących w magnez. Najwięcej znajdziemy go w:
(zawartość magnezu na 100g produktu)
– pestki dyni: 540 mg
– otręby pszenne: 490 mg
– kakao: 420 mg
– zarodki pszenne: 314 mg
– migdały: 269 mg
– kasza gryczana: 220 mg
– groch, fasola, orzechy: 216 mg
– soja: 100-185 mg
– płatki kukurydziane, owsiane: 129 mg
– makarony: 65 mg
– szpinak: 53 mg
– banany: 33 mg

Dodatkowo warto również suplementować go w postaci tabletek lub kapsułek co jest bardzo wygodną opcją na spełnienie dziennego zapotrzebowania.