Ranking białek – porównanie

Ranking białek – porównanie

Witajcie! Jako że białko jest jednym z najczęściej kupowanych suplementów w naszym sklepie Muscle Power, postanowiłem porównać cztery z nich, które ostatnimi czasy cieszyły się największym wzięciem.  O potrzebie spożycia wysokiej jakości białka nie trzeba przekonywać nikogo a tym bardziej osób, które uprawiają sporty siłowe. Tylko jakie białko wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę i jakiego pochodzenia białko wybrać? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Białko – co nam daje?

Zanim przejdę do porównania i opisywania swoich odczuć co do danego białka chciałbym pokrótce przybliżyć Wam czym jest białko i dlaczego jest ono tak potrzebne nie tylko osobom aktywnym fizycznie ale i przeciętnemu ,,zjadaczowi chleba”.
Białko jest jednym z 3 podstawowych makroskładników zaraz obok węglowodanów oraz tłuszczy. Jest źródłem energii: ze spalania 1g białka powstają 4 kcal. Służy do budowy oraz odbudowy tkanki mięśniowej oraz jest składnikiem budulcowym kości, zębów, skóry, włosów oraz paznokci. Reguluje nasze przemiany metaboliczne tworząc hormony, enzymy, przeciwciała a dodatkowo transportuje wraz z krwią pierwiastki.
Białka są związkami organicznymi złożonymi z węgla, tlenu, wodoru, azotu oraz siarki. Zbudowane są one z aminokwasów, które są nam niezbędne aby nasz organizm mógł normalnie funkcjonować.

Białko – jakie wybrać?

Rynek suplementacyjny z roku na rok staje się coraz większy. Co chwilę słyszymy o nowych firmach, które przestawiają nam swoje innowacyjne produkty. Jednak od wielu lat wśród białek króluje białko serwatkowe i myślę, że przez długi czas nic się nie zmieni. Otrzymuje się je z serwatki, która jest produktem ubocznym podczas procesu wytwarzania sera. Proces ten przebiega dwuetapowo: najpierw płyn zostaje poddany ultrafiltracji, która pozwala oddzielić białko od zawartych w serze tłuszczy i węglowodanów. Kolejnym etapem jest mikrofiltracja podczas której oddzielona zostaje woda aby uzyskać suchą sypką masę. Tak wyprodukowane białko jest produktem całkowicie naturalnym, który nie ma wyraźnego smaku ani zapachu. W zależności od wymagań producenta dodaje się różnego rodzaju aromaty, słodziki i barwniki.

Białko – które zakupić?

Na rynku spotkać możecie się z trzema frakcjami białka serwatkowego. Jest to koncentrat, izolat oraz hydrolizat. Czasem występują tzw. matrixy białek czyli połączenie kilku frakcji w jednym produkcie. Czym one się różnią? Już Wam wyjaśniam.

– Koncentrat białka serwatkowego (WPC – Whey Protein Concentrate) – składowo posiada przeważnie 60 – 80% białka, 2 – 15% węglowodanów, 2 – 8% tłuszczy. Całkowite jego strawienie trwa 2 – 3 godziny. Najtańsze z białek serwatkowych.

– Izolat białka serwatkowego (WPI – Whey Protein Isolate) – czystsza forma niż WPC. Zawiera około 80 – 90 % czystego białka a przy tym bardzo małą małość ilość węglowodanów 0 – 3 % oraz znikomą ilość tłuszczy 1 – 3%. Czas absorpcji aminokwasów to jakieś 30 – 40 minut.

– Hydrolizat białka serwatkowego (WPH – Whey Protein Hydrolysate) – najczystsza forma białka. Produkt częściowo strawiony poprzez skrócenie łańcuchów peptydowych. W składzie znajdziemy  90 – 97% białka przy praktycznie zerowym udziale węglowodanów oraz tłuszczy.

W moim teście znajdą się 4 białka z 4 różnych firm. Porównywałem tutaj białka: IronHorse 100% Pure Whey, Trec Whey100, Sport Definition That’s The Whey oraz Muscletech Premium Whey.

Porównanie białek serwatkowych

  1. Iron Horse 100% Pure Whey

Zasłużone pierwsze miejsce. Matrix trzech frakcji białek: koncentrat, izolat oraz hydrolizat. W 100g produktu znajdziemy 80g białka, 5g węgli a w tym tylko 0,5g cukru oraz 6,6g tłuszczy. Białko wymieszane z wodą smakuje równie dobrze jak z mlekiem. Bogaty profil aminokwasowy i bardzo przystępna cena do jakości. Dużym plusem jest bardzo niska zawartość cukrów prostych bo jest to tylko 0,15g na porcję 30g.

  1. Sport Definition That’s The Whey

Na drugim miejscu uplasowałem białko firmy Sport Definition. W środku znajdziecie połączenie dwóch frakcji białek: koncentratu oraz izolatu. W 100g produktu w zależności od smaku znajduje się 76 – 80g białka, 2 – 6 g węglowodanów (niestety są to cukry proste) oraz 2 – 7 g tłuszczy. Smak oraz rozpuszczalność bardzo dobra. Kilka machnięć shakerem i mamy gotowy szejk z minimalną ilością piany.

  1. Trec Whey 100

Trzecie miejsce lecz dalej na podium jedna z najbardziej znanych polskich firm Trec. 100% koncentratu białka serwatki. Niestety brak dodatku izolatu czy hydrolizatu. W 100g produktu znajdziemy 72g białka, 4 – 8g węglowodanów (połowa będą to cukry proste) oraz 2 – 6g tłuszczy. Rozpuszczalność wzorowa lecz co do smaku osobiście wolę białka firmy IHS lub Extrifit.

  1. Muscletech 100% Premium Whey Protein

Tuż poza podium bardzo znana firma zza oceanu Muscletech. Podobnie jak w białku firmy IHS znajdziemy tutaj połączenie trzech frakcji: koncentratu, izolatu oraz hydrolizatu. W 100g produkty znajdziemy 60g białka, 27g węglowodanów a w tym 6g cukrów prostych oraz 4g tłuszczy. Bardzo dobra rozpuszczalność oraz znikoma ilość piany. Gdybym miał brać pod uwagę wyłącznie walory smakowe białko to zajęłoby pierwsze miejsce.