Witamina B12

Witamina B 12

Witajcie! W jednym z poprzednich wpisów przybliżyłem Wam zalety stosowania kompleksów witamin. Dziś chciałbym nieco wgłębić się w ten temat i przedstawić Wam bliżej witaminę B12 zwaną również kobalaminą. Odgrywa ona w naszym organizmie ważną rolę a badania o jej prozdrowotnych właściwościach zaczęły się już na początku XX wieku.

,,Czerwona witamina”

Witamina B12 czyli kobalamina zwana potocznie również ,,czerwoną witaminą” ze względu na swój kolor jest grupą związków zawierających kobalt. Należą do nich adenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina oraz cyjanokobalamina. To jedna z witamin z grupy B, która w dużej ilości magazynowana jest w wątrobie. Wchłanianie jej przez organizm jest bardzo złożone. Poprzez odpowiednie stężenie kwasu żołądkowego enzymy trawienne oddzielają witaminę od białek dostarczonych z pokarmem. Kolejno jest ona wiązana z gastromukoproteiną czyli białkiem wytwarzanym przez komórki ściany żołądka. Następnie transportowana jest do jelita cienkiego i wchłaniana. Do niedoboru witaminy B12 dochodzi gdy mamy zbyt małe stężenie kwasu w żołądku lub niedostateczną ilość gastromukoprotein. Nasz organizm ma spore zasoby kobalaminy więc może upłynąć wiele lat zanim ten niedobór się ujawni.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi 2,4 mcg. Jest to stosunkowo niewiele lecz nie tak łatwą jest ją uzyskać ze względu na jakość dzisiejszego pożywienia a jeszcze trudniej jest ją odpowiednio wykorzystać. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie przez co nie jest ona gromadzona w organizmie, tylko wydalana z moczem i potem. W związku z tym ciężko jest ją przedawkować a jej nadmiar nie wywołuje szkodliwych efektów.

Jedynie produkty zwierzęce mogą być źródłem witaminy B12 co jest złą wiadomością dla wegan i wegetarian a najlepsze ich źródła to: wątroba, jaja, nerki, chude mięso, ryby, produkty mleczne.

Witamina B12 – właściwości

Witamina B12 odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów oraz choliny wchodzącej w skład osłonki mielinowej, która otacza nerwy. Uczestniczy także w procesie przetwarzania białek, tłuszczu oraz węglowodanów na energię. Obecność witaminy B12 ma wpływ na funkcjonowanie karnityny przez co prowadzi do zmniejszenia ilości lipidów (tłuszczów) we krwi, gdyż przyczynia się do ich zużytkowania. Oddziałuje ona również na układ kostny, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju dzieci oraz dla kobiet w czasie menopauzy a jej niedobór przyczynia się do powstawania anemii. Witamina B12 działa antydepresyjnie, dzięki temu, że bierze udział w syntezie serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem. Jeżeli poziom serotoniny jest niski to automatycznie spada poziom B12 przez co nasilają się stany depresyjne, rozdrażnienia i zmęczenia.

Objawy niedoboru witaminy B12:

– hematologiczne – są spowodowane zaburzeniem tworzenia czerwonych krwinek, co prowadzi do rozwoju anemii
– neurologiczne – drżenia, drgawki, zaburzenia równowagi, zaburzenia pamięci, koncentracji, uwagi oraz zanik nerwów wzrokowych
– objawy ze strony układu pokarmowego – stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i języka, uczucie pieczenie, zaburzenia smaku

– objawy psychiatryczne – zespoły depresyjne, zaburzenia lękowe, zespoły urojeniowe