Cynk

CYNK

Witajcie!
W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat kolejnego bardzo ważnego pierwiastka jakim jest cynk. Każda komórka naszego organizmu potrzebuje cynku ale niestety większość z nas nie dostarcza odpowiednich ilości tego mikroelementu bowiem znajduję się on w produktach, które jemy zbyt rzadko i w zbyt małych ilościach. Odpowiednie dostarczenie cynku niesie za sobą szereg korzyści, które mogą się okazać dla Ciebie bardzo pomocne.

Cynk – niezbędny mikroelement

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali przejściowych. Został on odkryty już przed 1500 r. p.n.e lecz dopiero w 1957 roku zaliczono go jako niezbędny mikroelement. Minimalne spożycie cynku w ciągu dnia wynosi 5mg. Dla osób aktywnych fizycznie zaleca się jednak aby jego spożycie było wyższe i wynosiło nawet 20 – 30 mg na dobę. Wchłania się on w jelicie cienkim a jego wchłanialność wynosi 20 – 40%. Absorpcję cynku zwiększają białka zwierzęce natomiast jego przyswajanie ograniczane jest przez żelazo oraz miedź. Jeżeli występują zaburzenia żołądkowe należy unikać pokarmu zawierającego duże ilości błonnika.

W ciele dorosłego człowieka cynk występuje jako pierwiastek śladowy ponieważ znajduję się go zaledwie od 1,5 do 2,2 grama . Przede wszystkim znajduje się on mięśniach, skórze, nerkach, wątrobie, trzustce, oczach, a u mężczyzn dodatkowo w prostacie. Jest niezbędny przy kluczowych procesach naszego organizmu: rozmnażaniu, trawieniu oraz wzroście. Jest składnikiem wielu enzymów a bez niego układ odpornościowy nie byłby w stanie skutecznie zwalczać infekcji w tym nawet zwykłego przeziębienia. Niestety nasz organizm nie syntezuje cynku ani nie magazynuje więc musimy dostarczać go trwale z pożywienia. Cynk wspomaga gojenie się ran oraz podrażnień skóry, dzięki temu jest skuteczny w leczeniu trądziku, wyprysków czy poparzeń.

Główne źródła cynku (na 100g produktu):
– wątroba cielęca: 8,5 mg
pestki dyni: 7,5 mg
– wątroba wieprzowa: 4,5 mg
– ser tłusty: 4 mg
– wołowina: 3 – 4 mg
– kasza gryczana: 3,5 mg
migdały: 3,2 mg
– wieprzowina: 2 – 4 mg
– płatki owsiane: 3 mg
– nasiona słonecznika: 2,5 mg

Cynk – niedobór

Niedobór cynku jest bardzo niebezpiecznym stanem i prowadzić może do wielu patologii w naszym ustroju. Niestety większość z nas dostarcza go zbyt mało ponieważ znajduję się on w produktach, które zbyt rzadko lądują na naszych stołach. Największym wrogim cynku jest alkohol, cukier oraz produkty wzbogacone w miedź i żelazo.
Uwagę na odpowiednie dostarczenie cynku powinny zwrócić osoby, które mają nawracające infekcje, wypadające włosy, suchą skórę i łamliwe paznokcie. Kolejnymi objawami są trudności w gojeniu ran, problemy z odczuwaniem smaku oraz węchu.
Na niedobór narażone są osoby z chorobami przewodu pokarmowego, chorobą alkoholową, wegetarianie, osoby na diecie redukcyjnej, kobiety ciężarne oraz osoby z dużą aktywnością fizyczną z powodu zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Cynk – nadmiar

Zbyt wysoki poziom cynku w organizmie zdarzą się dosyć rzadko lecz warto wiedzieć jakie są tego następstwa. Zbyt wysoki poziom mam tutaj na myśli suplementację na poziomie 100 mg dziennie.  Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek może spowodować obniżenie odpowiedzi immunologicznej organizmu, zmniejszenie frakcji DHL cholesterolu, bóle żołądka, spadek apetytu czy bóle głowy. Większe dawki rzędu 200 mg cynku mogą powodować nudności, wymioty lub biegunkę.