Potas

potas muscle power

Potas

Witam Was serdecznie. Ostatnimi czasy wielu klientów naszego sklepu z odżywkami bardzo dużą uwagę przykuwa do suplementacji witaminą D3 czy magnezem i są świadomi, że w dzisiejszej żywności brakuje witamin oraz minerałów. Tymczasem wiele objaw takich jak drażliwość, zmęczenie, przykurcze mięśni czy problemy z zasypianiem mogą wiązać się z niedostateczną podażą elektrolitu jakim jest potas dlatego też jeżeli jesteś osobą, która ma powyższe objawy warto zapoznać się bliżej z tym pierwiastkiem i dowiedzieć się jaką rolę pełni w naszym organizmie.

Potas – rola

Potas to mikroskładnik, który wraz z sodem oraz chlorem tworzy gospodarkę elektrolitową naszego organizmu. Rozpuszcza się on w wodzie i przenosi ładunki elektryczne. Przez to, że nasz organizm w większości składa się z wody znajduje się on niemal wszędzie: we krwi, komórkach, chłonce i przestrzeni międzykomórkowej. Łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dzięki czemu dostarcza komórkom składników odżywczych przy jednoczesnym usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Pobudza wydzielanie insuliny, uczestniczy w spalaniu węglowodanów oraz białek. Prawidłowy poziom potasu odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie sytemu nerwowego, pracy mięśni, dotlenia mózg oraz poprawia zdolność myślenia i koncentracji. Warto też dodać, że systematyczna podaż potasu znacząco nasila procesy spalania tkanki tłuszczowej.

Pomimo wielu bardzo ważnych funkcji, które pełni potas w naszym organizmie do najważniejszych z nich można zaliczyć regulowanie gospodarki wodnej, kontrolę ciśnienia krwi oraz prawidłową pracę nerek.

Potas – niedobór

Prawidłowe stężenie potasu we krwi powinno wynosić 3,5 – 5 mmol/l. Dzienne jego zapotrzebowanie dostarczone z pożywieniem oraz suplementami diety powinno wynosić od 2 do 3 gramów.

O niedoborach potasu mówimy wtedy, gdy jego stężenie w surowicy krwi wynosi poniżej 3,4 mmol/l.

Do najczęstszych symptomów niedoboru świadczyć może:
– rozwinięcie się obrzęków oraz opuchlizny w obrębie kończyn dolnych i górnych
– mimowolne skurcze mięśni, które mogą przechodzić w tzw. drżenie mięśniowe
– przewlekłe zmęczenie oraz brak energii do wykonywania codziennych obowiązków
– podwyższone ciśnienie krwi
– problemu skórne w postaci trądziku
– pogorszenie pracy systemu nerwowego co skutkuje problemami z koncentracją i pamięcią
– zdenerwowanie i drażliwość
– zaparcia

Środki moczopędne, leki nasercowe czy leki stosowane przy nadciśnieniu stosowane przez długi okres mogą spowodować większe wydalanie potasu wraz z moczem. Również osoby będące na diecie odchudzającej z deficytem kalorycznym narażone są na niedobory potasu. Przewlekłe stany niedoboru potasu mogą prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia a nawet może grozić kamicą nerkową.

Potas – źródła

Występuje on praktycznie we wszystkich produktach, oprócz cukrów i tłuszczy. Głównym źródłem potasu w diecie są warzywa oraz owoce. Patrząc na ,,typowe” jedzenie na polskich stołach to właśnie ziemniaki pokrywają sporą część zapotrzebowania na potas bo aż około 25%. Jest to kolejny powód aby nie eliminować ich w naszych dietach. Są one bardzo cennym składnikiem, który niestety często jest odrzucany głównie w dietach ukierunkowanych na redukcję niechcianego tłuszczu.

Najbogatsze źródła potasu:
– morele suszone – 1666 mg
– figi suszone – 938 mg
– awokado – 600 mg
– banany – 395 mg
– ziemniaki – 357 mg
– seler – 320 mg
– kiwi – 250 mg
– pomidory – 282 mg
– grejpfruty – 277 mg