L-Karnityna i CLA

L-Karnityna i CLA

Witam wszystkich serdecznie. Niebawem nowy rok a z nim pojawią się nowe postanowienia noworoczne. Zapewne znajdą się i te związane z chęcią zmiany swojej sylwetki. W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć Wam dwa suplementy jakimi są l-karnityna oraz sprzężony kwas linolowy czyli CLA, które w połączeniu z odpowiednią dietą i treningiem pozwolą na realizację postanowień noworocznych. Nie są to typowe spalacze tłuszczu o działaniu termogenicznym więc bez obaw każdy z nas może je stosować.

L-Karnityna – czym jest?

Zaczynając od samego początku czyli od słowa karnityna wywodzi się z łacińskiej nazwy mięsa carnis. Największą furorę zrobiła w połowie lat 80-tych, wtedy właśnie pojawiła się na rynku i odkryto jej zastosowanie w odchudzaniu. Z biegiem czasu zauważono również, że nie tylko pomaga ona nam pozbyć się zbędnego tłuszczu ale również ma właściwości prozdrowotne oraz wpływa na wytrzymałość oraz regenerację.

L-karnityna jest naturalnie występującym aminokwasem i znajdziemy ją w tkance zwierzęcej, produktach mięsnych oraz nabiale. Nasz organizm potrafi sam syntezować karnitynę w wątrobie oraz w nerkach, kosztem dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny a cały proces zachodzi przy pomocy witaminy C, B6 oraz żelaza. Niestety dla osób aktywnych fizycznie endogenna natura karnityny może być niewystarczająca. Magazynowana jest głównie w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym gdzie znajduje się jej około 98%. Pozostałe 1,5% znajduje się w wątrobie oraz nerkach a 0,5% w pozostałych narządach.

L-Karnityna – działanie

L-karnityna większości z nas kojarzy się jako suplement wspomagający spalanie tłuszczu. Owszem jest to jej pozytywny aspekt działania ponieważ jest naturalnym transporterem kwasów tłuszczowych wewnątrz komórek. Przenosi je z cytozolu do wnętrza mitochondriów a następnie przekształcana jest w energię i wytworzenie cząstek ATP. Dodatkowo L-karnityna bierze udział w przemianie węglowodanów oraz niektórych aminokwasów rozgałęzionych. Wiadomo również, że pomaga ona w eliminacji wytworzonych w trakcie treningu cząsteczek mleczanu. Wykazano również, że L-karnityna może pozytywnie wpływać na efekt tzw. pompy mięśniowej poprzez powstawanie tlenku azotu w naczyniach krwionośnych.

CLA – czym jest?

CLA (conjucted linolic acid) czyli sprzężony kwas linolowy jest kwasem tłuszczowym pochodzenia zwierzęcego. W swoim łańcuchu zawiera 18 atomów węgla oraz 2 sprzężone wiązania podwójne, które oznaczają to że wiązania przy atomach węgla są rozdzielane tylko jednym wiązaniem pojedynczym. Jest to rzadko występująca właściwość w naturze i w niej upatruje się wyjątkowość kwasu CLA, który wykazuje dużo właściwości prozdrowotnych.

CLA występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w tłuszczu mlecznym, tłustym nabiale oraz mięsie wołowym. Jest jedynym kwasem tłuszczowym naturalnie występującym w przyrodzie.

CLA – działanie

CLA reklamowany jest jako suplement, który ma wspomóc naszą walkę z odchudzaniem. Nie jest to tak popularny składnik jak tzw. termogeniki zawierające w składzie m.in. kofeinę oraz środki napędzające nasz metabolizm lecz warto przyjrzeć się mu bliżej ponieważ może pomóc w walce z niechcianym tłuszczem równie skutecznie. I nie jest to tylko czysta teoria ponieważ w przeprowadzonym badaniu, w którym wzięło udział 40 zdrowych osób z nadmierną masą ciała potwierdzoną tą tezę.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy:
– pierwsza grupa otrzymywała CLA w dawce 3,2g
– druga grupa kontrolna otrzymywała placebo
Finalnie pierwsza grupa straciła 1kg tłuszczu zapasowego więcej niż grupa kontrolna. Link do przeprowadzonego badania gdzie opisane jest szczegółowiej: www.nature.com/ijo/journal/v31/n3/full/0803437a.html

Badania wykazały nie tylko pozytywny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej. CLA dodatkowo wykazuje dobroczynne działanie prozdrowotne. Poprawia ogólne funkcjonowanie naszego organizmu oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na wiele schorzeń. Najbardziej zaskakujący okazał się fakt, iż stałe stosowanie suplementów diety zawierających w składzie CLA wpłynął pozytywnie na naszą tkankę mięśniową. Czyli nie tylko pomaga w pozbywaniu się złogów tłuszczu ale również pozytywnie wpłynie na naszą masę mięśniową.

Ponadto badania wykazały, że CLA potrafi poprawić odporność naszego organizmu a nawet zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych. Poza tym sprzężony kwas linolowy ma dobroczynny wpływ na naszą wrażliwość insulinową, obniża poziom cholesterolu LDL oraz trójglicerydy. Oczywiście każdy z organizmów jest indywidualny i na każdego z nas CLA może działać w inny sposób a wszystko to zależy od długości jego stosowania oraz dobranych dawek.

Ranking spalaczy

Ranking spalaczy