Bieganie nie dla wszystkich

Czy każdy może biegać?

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. W Polce już jedna trzecia społeczeństwa zdecydowało się właśnie tak spędzać swój wolny czas. Okazywałoby się, że biegać może każdy… Niestety tak nie jest. Jeżeli w przeszłości przeszliście kontuzję, np. związaną z więzadłami krzyżowymi, stawem skokowym czy innymi kontuzjami związanymi z dolną częścią ciała, bieganie może okazać się niewskazaną dyscypliną. Ważnym elementem jest też dobranie odpowiedniego obuwia, które będą miały odpowiednią podeszwę amortyzującą wstrząsy. Biegając w zwykłych trampkach narażamy się na poważne kontuzje stawów skokowych i kolanowych. Wtedy praca całej osi ciała jest zaburzona.

Bieganie – przeciwwskazania

Pomimo tego, że bieganie to łatwa i bardzo tania forma rekreacji, która dodatkowo niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści, nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na poranny jogging. Są pewne wyjątki, z którymi warto się zapoznać aby w pełni bezpiecznie czerpać z niego korzyści. Poniżej dowiecie się kto nie powinien biegać.

Otyłość – nadprogramowe kilogramy nie są przeciwwskazaniem dla biegaczy. Wręcz przeciwnie, powinny one zacząć spędzać wolny czas na wolnym powietrzu spalając przy tym dodatkowe kalorie. Kilka dodatkowych kilogramów nie będzie dyskwalifikowało nas z biegania. Przeszkodą staje się tutaj otyłość! Im większa waga naszego ciała, tym bardziej nasze stawy narażone są na kontuzje i przeciążenia a w szczególności staw biodrowy, skokowy oraz kolanowy. Bieganie definitywnie zakazane jest dla osób z tzw. otyłością olbrzymią, która wskazuje na trzeci stopień nadwagi a dodatkowo stanowi duże zagrożenia dla zdrowia. Przy sporej nadwadze pierw warto zastosować zbilansowaną dietę połączoną z odpowiednimi ćwiczeniami.

Choroby serca – bieganie to nie tylko wzmożona praca naszych mięśni ale również intensywna praca serca. Jeżeli mamy problemy z układem sercowo – naczyniowym warto co jakiś czas wykonać badanie EKG. Wyniki badań po skonsultowaniu z lekarzem powiedzą nam czy taki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla nas bezpieczny. Podczas biegania serce narażone jest na zwiększony wysiłek, gdyż musi ono szybciej i intensywniej pompować krew. Dlatego też osoby po zawale mają zakaz jakiejkolwiek aktywności, która wymaga od nas sporego wysiłku.

Bóle stawów – w przypadku biegaczy najbardziej narażone są tutaj stawy kończyn dolnych: staw biodrowy, kolanowy, skokowy oraz stawy stóp. Do odpowiedniej pracy stawów niezbędnych jest kilka elementów: dobrze odżywiona chrząstka stawowa, odpowiednia ilość mazi stawowej oraz dobrze działające ścięgna i mięśnie je otaczające.
Warto zwrócić uwagę na reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego, ponieważ kolana będą podczas biegania najbardziej eksploatowane. Osoby zaczynające przygodę z bieganiem powinny zwrócić również uwagę na odpowiednią technikę biegu: ruch należy stawiać od śródstopia.

Bieganie – zalety i wady

W każdym sporcie możemy doszukać się zarówno zalet jak i wad. W bieganiu zdecydowaną większością będą zalety.

Zalety:
– regularne bieganie pozwala obniżyć ciśnienie krwi
– spalanie dużej ilości kalorii co korzystnie przekłada się na wygląd naszej sylwetki
– wzrasta odporność organizmu, poszerza tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia
– korzystnie wpływa na pracę mózgu, poprawia koncentrację
– poprawia ogólną kondycję organizmu
– duży zastrzyk endorfin, które poprawią nasz nastrój
– przyśpiesza metabolizm spoczynkowy
– zwiększa się nasycenie krwi tlenem
– obniża się cholesterol całkowity oraz stężenie trójglicerydów

Wady:
– złe dobrane obuwie lub spora nadwaga niekorzystnie wpływa na nasze stawy
– osoby początkujące, nieprzyzwyczajone do wysiłku fizycznego mogą obciążyć serce oraz układ krwionośny
– brak odpowiedniej rozgrzewki naraża nas na kontuzje

Choroby kręgosłupa a bieganie

Bieganie nie szkodzi zdrowemu kręgosłupowi ale też nie będzie pomagało kręgosłupowi, który w jakimś stopniu jest już nadwyrężony. Najczęstszym problemem wśród biegaczy jest dyskopatia. Wcale nie musi ona wykluczać nas z możliwości biegania. Warto wtedy pamiętać aby zwracać uwagę na nawierzchnię. Nie powinniśmy biegać po nierównych i twardych terenach. Najlepszym położeniem dla kręgosłupa jest miękkie podłoże, które powoduje znacznie mniejsze obciążenia. Jeżeli są dolegliwości, z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić warto zaczerpnąć porady u specjalisty lub u lekarza. Do tego z pomocą może przyjść nam szeroka gama suplementów np. regeneratory stawów, które wspomogą odbudowę oraz regenerację. Jeżeli macie takie problemy lub zaczynające się objawy warto skorzystać z:
– Nutrend Flexit
– Extrifit Flexain
– Animal Flex