ASHWAGANDHA

ASHWAGANDHA

Ashwagandha (Witania Ospała) czyli nic innego jak żeń – szeń indyjski, już od dawna znalazł się na półkach sklepów oferujących suplementy diety. Jest ziołem ajuwerdyjskim, pochodzącym ze starożytnej medycyny indyjskiej. Uprawiana jest głównie w Indiach  na globalną skalę ale często występuję także w Iranie, Afganistanie, Pakistanie, Bangladeszu czy Egipcie. Jest niskim krzewem osiągającym około 150 centymetrów wysokości. Posiada żółtozielone kwiaty i czerwone lub pomarańczowe owoce. Wykorzystuję się głównie jej korzenie ale także i owoce.  Zawiera dużo substancji aktywnych wykazujących właściwości farmakologiczne przez co nosi ona miano rośliny o działaniu adaptogennym. Głównym składnikiem są witanolidy i alkaloidy (anaferyna, anahigryna, witanina, somniferyna, tropina). Do ważnych składników, które możemy spotkać w ekstraktach to: flawonoidy, saponiny, glikozydy, kumaryny, minerały, żelazo i cholina. To dzięki nim Ashwagandhe można określić jako ,,panaceum” gdyż przypisuję się jej działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, cytostatyczne, uspokajające i regulujące ciśnienie krwi.

ASHWAGANDHA – właściwości

Porównywana jest ona z chińskim zeń – szeniem lecz ma o wiele więcej badań naukowych potwierdzających jej pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest stosowana nie tylko jako suplement diety ale również stanowi idealne wsparcie w wielu terapiach. W tradycyjnej medycynie indyjskiej leki z Witani Ospałej używane były w celu zwalczania reumatyzmu, kaszlu, osłabieniu pamięci, ogólnego zmęczenia organizmu oraz chorobach skórnych.   Roślina ta ma działanie antystresowe oraz jest pomocna przy wyjść ze stanów depresyjnych. Wiele badań potwierdza działanie antydepresyjne dzięki zawartości substancji, których działanie zbliżone jest do tych, które uzyskuje się przy podawaniu imipraminy czyli leku na depresję. Stosowanie ashwagandhy może nieść za sobą pozytywne efekty również osobom, które zmagają się z innymi chorobami psychicznymi. Może poprawić stan zdrowia chorych na schizofrenię, którzy zmagają się z zespołem metabolicznym.

Pozytywnie wpływa na procesy zapamiętywania oraz poprawia koncentrację. Związku znajdujące się w Witanii Ospałej pobudzają receptory układu GABA-ergicznego, który znajduje się w podgórzu, dzięki czemu dochodzi do zahamowania wydzielania kortykoliberyny. Zwiększa to tolerancję naszego organizmu na napięcia nerwowe dlatego też polecana jest osobom narażony na ciągły stres. Stymuluje również układ immunologiczny przez co nasz organizm jest mniej podatny na infekcje oraz poprawia ogólną odporność organizmu.

ASHWAGANDHA – jaką wybrać?

Firm suplementacyjnych mających w swojej ofercie żeń – szeń indyjski jest coraz więcej. Można ją spotkać w sklepach z odżywkami w postaci kapsułek, tabletek czy w formie proszku. Tylko na co zwrócić uwagę przy zakupie? Najważniejsze jest to aby produkt był wysokiej jakości i zawierał w sobie duże stężenie witanolidów.
Powszechnie używanym standaryzowanym wyciągiem z ashwagandhy jest KSM-66, który stworzony został przez firmę Ixoreal Biomed w trakcie 14-letniego procesu udoskonalania. Zawiera ona minimum 5% witanolidów.
Warto także zwrócić uwagę na opatentowany ekstrakt przez firmę Life Extension o nazwie Sensoril. Standaryzowany na zawartość minimum 8% witanolidów.