BCAA – Fakty i Mity

BCAA – Fakty i Mity

Wokół aminokwasów rozgałęzionych narosło mnóstwo opowieści. Jeżeli jesteś ciekawy, które z nich są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki to przeczytaj BCAA – Fakty i Mity i poszerz swoje horyzonty!

BCAA to jeden z najczęściej kupowanych suplementów w naszym sklepie z odżywkami. Są to aminokwasy rozgałęzione tzw. egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntezować. Musimy dostarczać je z pożywienia, a jego idealnym źródłem są mięsa a także produkty mleczne. Niestety dla osób aktywnych fizycznie może to być niewystarczające. Dlatego też producenci zdecydowali się na ,,zamknięcie ich” w kapsułce, tabletce czy w postaci proszku.

Suplementacja BCAA ma za zadanie dostarczyć do naszego organizmu trzech aminokwasów:
– Leucyny – hamuje działanie kortyzolu czyli hormonu, który nasila procesy kataboliczne (rozpad tkanki mięśniowej). Dodatkowo, zwiększa ona syntezę białek w mięśniach
– Izoleucyna – oprócz tego, że tak jak pozostałe aminokwasy BCAA działa antykatabolicznie, reguluje również poziom cukru we krwi
– Walina – podobnie jak leucyna, zabezpiecza mięśnie przed rozpadem. A także wpływa na optymalne stężenie hormonu wzrostu i usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach.

Fakty – Czy wiedziałeś, że aminokwasy BCAA?

To, że aminokwasy BCAA działają antykatabolicznie, na pewno każdy z Was już słyszał gdyż jest to ich podstawowa funkcja. Jednak, stała suplementacja BCAA niesie za sobą o wiele więcej korzyści.
Jedną z ciekawostek, o których warto wspomnieć to to, że aminokwasy rozgałęzione są czasami wykorzystywane przy zwalczaniu alkoholizmu. Mogą skutecznie działać przy śpiączce wątrobowej lub innych jej uszkodzeniach, a w niektórych przypadkach powodować nawet regresję. Dodatkowo BCAA, poprzez wpływ na przekaźniki nerwowe w mózgu, mogą zapobiegać niektórym skutkom chronicznych schorzeń wątroby.
Warto też wspomnieć o chorobie ALS znanej również jako choroba Lou-Gehringa. Okazało się, że aminokwasy rozgałęzione BCAA są pomocne w terapii tej przypadłości podczas, której w czasie testów podawano BCAA dziewięciu pacjentom. Ośmiu po rocznej terapii odzyskało siłę mięśni na tyle, że mogli oni znowu stanąć o własnych nogach.

Mity – Nie jest prawdą, że aminokwasy BCAA…

Producenci suplementów BCAA ścigają się między sobą wytwarzając coraz bardziej zróżnicowane proporcje między nimi. Mam tutaj na myśli stosunek leucyny do izoleucyny oraz waliny. Na pewno spotkaliście się z najbardziej popularnym stosunkiem 2:1:1. Niektóre firmy postanowiły wypuścić na rynek BCAA w stosunku 4:1:1, 8:1:1 a nawet 12:1:1, ale czy słusznie?
Niestety nie!
Badania przeprowadzone nad skutecznością BCAA wykazały, że optymalną proporcją jest stosunek 1,1:0,7:0,8.
Stwierdzić więc można, że stosunek 2:1:1 najbliższy jest idealnemu rozkładowi jakiego potrzebuje nasz organizm.
Jeżeli zależy nam na zwiększeniu podaży leucyny o wiele lepszym wyborem będzie zakup jej jako osobnego suplementu.

Aminokwasy BCAA polecane dla… BCAA – Fakty i Mity

Aminokwasy BCAA mają szerokie i pozytywne działanie na nasz układ mięśniowy. Stanowią one aż 30 – 35% całkowitej gamy białek znajdujących się we włóknach mięśniowych. Dlatego też te aminokwasy polecane są każdej osobie aktywnej fizycznie. Nie mam na myśli tutaj tylko osób pracujących nad zwiększeniem masy mięśniowej. Idealnie nada się również dla biegaczy, kolarzy i pływaków. A także dla tych, których mięśnie wykorzystywane są w znacznie większym stopniu niż przeciętnej osoba spędzającej wolny czas na kanapie. W znaczący sposób przyśpieszą regenerację, zapobiegając rozpadowi komórek mięśniowych dodając przy tym energii i odsuwając zmęczenie. Suplementację aminokwasami BCAA poleca się każdej osoby, która jest w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki silnym właściwościom antykatabolicznym zapobiegają one spalaniu tkanki mięśniowej podczas redukowania niechcianego tłuszczu.

Chcesz wybrać właściwe aminokwasy dla siebie?

Zajrzyj do Rankingu Muscle Power i przekonaj się, które produkty są najchętniej kupowane przez sportowców!