Fakty i Mity – BCAA

Fakty i mity o aminokwasach BCAA

Aminokwasy BCAA to jeden z najczęściej kupowanych suplementów w naszym sklepie z odżywkami. Są to aminokwasy rozgałęzione tzw. egzogenne czyli nasz organizm nie jest w stanie ich samodzielnie syntezować. Musimy dostarczać je z pożywienia a jego idealnym źródłem są mięsa a także produkty mleczne. Niestety dla osób aktywnych fizycznie może to być niewystarczające. Dlatego też producenci zdecydowali się na ,,zamknięcie ich” w kapsułce, tabletce czy w postaci proszku.

Suplementacja BCAA ma za zadanie dostarczyć do naszego organizmu trzech aminokwasów:
– Leucyna: hamuje działanie kortyzolu  czyli hormonu, który nasila procesy kataboliczne (rozpad tkanki mięśniowej). Dodatkowo leucyna zwiększa syntezę białek w mięśniach
– Izoleucyna: oprócz tego, że tak jak pozostałe aminokwasy BCAA działa antykatabolicznie, reguluje poziom cukru we krwi
– Walina: podobnie jak leucyna, zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, wpływa na optymalne stężenie hormonu wzrostu, usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach

Fakty – Czy wiedziałeś że aminokwasy BCAA?

To że aminokwasy BCAA działają antykatabolicznie na pewno każdy z Was już słyszał gdyż jest to podstawowa funkcja ich działania. Jednak stała suplementacja BCAA niesie za sobą o wiele więcej korzyści.
Jedną z ciekawostek, o których warto wspomnieć to to , że aminokwasy rozgałęzione BCAA mogą być pomocne przy zwalczaniu alkoholizmu. Mogą skutecznie działać przy śpiączce wątrobowej lub innych uszkodzeniach wątroby, a w niektórych przypadkach powodować nawet regresję. Dodatkowo aminokwasy BCAA poprzez wpływ na przekaźniki nerwowe w mózgu, mogą zapobiegać niektórym skutkom chronicznych schorzeń wątroby.
Warto też wspomnieć o chorobie ALS znanej również jako choroba Lou-Gehringa. Okazało się, że aminokwasy rozgałęzione BCAA są pomocne w terapii ALS podczas, której w czasie testów podawano BCAA dziewięciu pacjentom. Ośmiu po rocznej terapii odzyskało siłę mięśni na tyle, że mogli oni znowu stanąć o własnych nogach.

Mity – Nie prawdą jest że aminokwasy BAAA…

Producenci suplementów BCAA ścigają się między sobą wytwarzając coraz bardziej zróżnicowane proporcje między nimi. Mam tutaj na myśli stosunek leucyny do izoleucyny oraz waliny. Na pewno spotkaliście się z stosunkiem 2:1:1, który jest najbardziej popularny. Niektóre firmy postanowiły wypuścić na rynek BCAA w stosunku 4:1:1, 8:1:1 a nawet 12:1:1 ale czy słusznie??
Niestety nie!
Badania przeprowadzone nad skutecznością BCAA wykazały, że optymalną proporcją jest stosunek 1,1 : 0,7 : 0,8.
Stwierdzić więc można, że stosunek 2:1:1 najbliższy jest idealnemu rozkładowi jakie potrzebuje nasz organizm.
Jeżeli zależy nam na zwiększeniu podaży leucyny o wiele lepszym wyborem będzie zakup jej jako osobnego suplementu.

Aminokwasy BCAA polecane dla…

Aminokwasy BCAA mają szerokie i pozytywne działanie na nasz układ mięśniowy. Stanowią one aż 30 – 35% całkowitej gamy białek znajdujących się we włóknach mięśniowych. Dlatego też aminokwasy BCAA polecane są każdej osobie aktywnej fizycznie. Nie mam na myśli tutaj tylko osób pracujących nad zwiększeniem masy mięśniowej. Idealnie nada się również dla biegaczy, kolarzy, pływaków oraz wszystkich tych, których mięśnie wykorzystywane są w znacznie większym stopniu niż przeciętna osoba spędzająca wolny czas na kanapie. W znaczący sposób przyśpieszą naszą regenerację, zapobiegają rozpadowi komórek mięśniowych dodając przy tym energii i zapobiegając zmęczeniu. Suplementacja aminokwasami BCAA zalecana jest również dla każdej osoby, która jest w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki silnym właściwościom antykatabolicznym zapobiegają one spalaniu tkanki mięśniowej podczas redukowania niechcianego tłuszczu.

Chcesz wybrać właściwe aminokwasy dla siebie?

Zajrzyj do Rankingu Muscle Power i przekonaj się, które produkty są najchętniej kupowane przez sportowców!