Dieta a choroby

Dieta a choroby

Witajcie! Ostatnio sporo pojawiających się wpisów było o suplementacji a jest ona jedynie dodatkiem do tego co spożywamy w ciągu dnia. Tak, to dieta odgrywa tutaj kluczową rolę i powtarzam to każdemu klientowi odwiedzającego nasz sklep w Częstochowie MusclePower. To od niej zależy stan naszego zdrowia. Jeżeli jesteś znużony, pozbawiony energii, często chorujesz i cierpisz na przewlekłe infekcje być może warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć zwracać uwagę na to co ląduje na naszych talerzach. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu nie tylko możemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta może być głównym ,,lekiem” lub bardzo istotnym elementem w leczeniu chorób.

Leczenie dietą – czy to możliwe?

Zapewne większości osób dieta będzie kojarzyć się z katorgą dzięki, której możemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów tłuszczu. Jednak w przypadku wielu chorób może okazać się głównym czynnikiem, który będzie miał bardzo istotny wpływ na nasze leczenie. Dieta to nie tylko odchudzanie czy budowanie masy mięśniowej. Najważniejsze jest to aby zmienić swoje nawyki żywieniowe tak aby stały się dla nas czymś normalnym, naszym stylem życia. Przysłowie chińskie mówi: ,,Jakikolwiek jest ojciec choroby, matką jest dieta”. Niestety nie ma jednej uniwersalnej diety dla wszystkich. Każdy z nas ma inny organizm i układ pokarmowy. Najpierw należy więc sprawdzić, co wywołuje w naszym organizmie stan zapalny i pod tym kontem dobrać odpowiednią dietę.

Choroby, w których leczeniu dieta ma podstawowe znaczenie

Jest wiele chorób, na które znaczący wpływ ma dieta. Dzięki spożywaniu odpowiedniego pokarmu możemy zachować lepsze samopoczucie lub wspomóc terapię farmakologiczną.  Centrum naszego układu odpornościowego stanowią jelita. Gwarancją więc dobrego samopoczucia stanowi dobra mikroflora jelitowa, zaś kluczowym elementem bariery jelitowej stanowią mikrobiota. Dlatego warto również do swojej diety włączyć suplementację probiotykami i prebiotykami.
Poniżej przedstawię listę chorób w leczeniu, których możemy wspomóc się odpowiednio zbilansowaną dietą:

– choroby żołądka i dwunastnicy – np. nieżyt żołądka, który głównie jest wynikiem zatruć pokarmowych lub stosowania niektórych leków czy alkoholu. Zaleca się wtedy głodówkę, picie sporej ilości płynów a po 2-3 dniach stopniowo wprowadza się stały pokarm. We wrzodach żołądka i dwunastnicy spożywany pokarm powinien być jak najmniej przetworzony. Zaleca się spożywać pokarm pełnowartościowy z wykluczeniem pokarmów wywołujących zgagę czy wzdęcia.

– choroby wątroby – dla osób bez zaburzeń wytwarzania żółci zaleca się spożywanie tłuszczy lekkostrawnych dodawanych do potraw na surowo (masło, śmietanka, oleje). Dobrze tolerowana jest również fruktoza gdzie zaleca się spożywać do 30g miodu dziennie. Unikać natomiast należy dużej ilości błonnika a warzywa i owoce podaje się gotowane i rozdrobnione.

– choroby jelita cienkiego i grubego – spożywany pokarm powinien być lekkostrawny. Zaleca się spożywać chude mięsa, jaja na miękko, przetwory mleczne, masło, oleje, drobne kasze, gotowane i przetarte warzywa. Aby nie powodować dodatkowo zwiększania perystaltyki jelit zaleca się spożywać ograniczone ilości błonnika. W przypadku zaparć atonicznych można zwiększyć podaż błonnika.

– choroby układu krążenia – np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. W diecie należy zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy na rzecz węglowodanów. Przy nadciśnieniu trzeba zwiększyć zawartość błonnika pokarmowego szczególnie z warzyw i owoców a ograniczyć spożywanie soli kuchennej, mocnej kawy czy herbaty. Przy miażdżycy błonnik będzie obniżał poziom trój glicerydów więc możemy spożywać go nieco więcej niż normalnie. Ograniczyć należy spożycie cholesterolu, który będzie sprzyjał powstawaniu blaszki miażdżycowej.

– osteoporoza – kruche i łamliwe kości spowodowane odwapnieniem. Dieta powinna być obfita w wapń, magnez a także fluor oraz witaminę D. Należy więc do swojego dziennego jadłospisu dołączyć przetwory mleczne, ryby, orzechy, kukurydzę, natkę pietruszki, seler, zielony groszek. Sporą część magnezu znajdziemy w zielonych częściach roślin, otrębach, niskoprzetworzonych produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych i orzechach.

Skutki złego odżywiania

To jak się odżywiamy ma ogromy wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, tempo przemiany materii oraz procesy trawienia. Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga zachować nam witalność na długie lata, podczas gdy złe podejście może nieść za sobą szereg negatywnych skutków. Aby nasze ciało i wszystkie jego elementy prawidłowo funkcjonowały nie wystarczy od tak zjeść cokolwiek aby tylko zaspokoić głód. Bardzo ważne jest to aby pożywienie w naszej diecie zawierało wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i minerały. Jeżeli tego nie robimy, nasz organizm zaczyna protestować, jego elementy nie działają prawidłowo co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych m.in.:
– choroby układu krążenia
– nowotwory
– cukrzyca
– choroby jelita grubego
– osteoporoza
– nadwaga
– anoreksja
– bulimia
– kruchość i wypadanie włosów
– obrzęki
– cellulit/rozstępy
– problemy gastryczne