Testosteron a płodność

Jak testosteron wpływa na płodność?

Testosteron jest hormonem syntezowanym głównie przez jądra, a także przez nadnercza (u mężczyzn i kobiet) oraz jajniki.O produkcji testosteronu decyduję mózg.  Jego wytwarzanie kontrolowane jest przez hormon wydzielany przez przysadkę mózgową kontrolowaną przed podwzgórze. To tu w zależności od potrzeby zapada decyzja o jego zwiększeniu bądź zmniejszeniu. Gdy jest go za mało przysadka zaczyna wydzielać hormon stymulujący jądra do wzmożonej pracy. Jest to oczywiście sprawa indywidualna głównie zależąca od genów oraz trybu naszego życia.  Osoby aktywne fizycznie, zdrowo odżywiające się będą go miały zdecydowanie więcej niż osoby prowadzące pasywny tryb życia. Z pomocą przychodzą również tutaj suplementy diety, które mają za zadanie zwiększać produkcję naszego naturalnego testosteronu. Najczęściej kupowane w naszym sklepie stacjonarnym w Częstochowie to Gold Test firmy IronHorse oraz TESTO+ firmy 4+ Nutrition.

Działanie jego jest wielokierunkowe i służy obu płciom, lecz w nieco inny sposób. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar mogą być niekorzystne dla naszego organizmu.
U mężczyzn prawidłowe stężenie testosteronu powinno wynosić:
– testosteron wolny: 174-902 pmol/l
– testosteron całkowity: 12-40 nmol/l

Kobiety natomiast potrafią mieć 10-20 razy mniej tego hormonu i prawidłowe stężenie powinno wynosić:
– testosteron wolny: 10,4-45,1 pmol/l
– testosteron całkowity: 1-2,5 nmol/l

Za co odpowiada testosteron?

U mężczyzn testosteron produkowany jest od 9 tygodnia życia w łonie matki. Około 95% wytwarzane jest przez komórki miąższowe Leydiga, natomiast pozostała część w nadnerczach. Co daje nam testosteron:
– odpowiada on za męskie cechy organizmu
– rozwija narządy płciowe i układ rozrodczy
– sprzyja kształtowaniu się muskulatury, masy kości, rozłożeniu tłuszczu czy pogrubieniu strun głosowych
– wpływa na odczuwanie popędu seksualnego
– pojawia się owłosienie łonowe oraz na twarzy i ciele
– w dorosłym życiu wiąże się on z łysieniem

Ze względu na swoje pozytywne właściwości pozwalające na szybszą rozbudowę swojej muskulatury stosowany jest bardzo często w kulturystyce. Jednak jednym ze skutków ubocznych podczas podawania testosteronu z zewnątrz w postaci iniekcji jest zatrzymanie jego naturalnej produkcji.

U kobiet natomiast ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jajników, wytrzymałość kości oraz odpowiedni poziom libido.

Płodność – plemniki – testosteron

Mitem jest to, że mężczyzna może zapłodnić kobietę zawsze i wszędzie. Komórka jajowa powstaje kilkanaście dni, natomiast aby powstał plemnik, który znajdzie się w nasieniu potrzeba około 3 miesięcy.Powstają one w jądrach w wyniku spermogenezy po czym dojrzewają w najądrzu. Jeden taki cykl trwa około 16 dni. Aby wytworzyć całkowicie dojrzałą spermę potrzebne jest około 5 cykli, czyli około 2 miesięcy. Różne choroby przebyte nawet podczas pierwszego cyklu np. infekcje z gorączką, urazy jąder, zapalenie nerek, niedobór żelaza, leki na nadciśnienie a nawet zaburzenia metaboliczne lub hormonalne mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości spermy.

Jakość naszych plemników zależne jest od wielu czynników m.in. chorób, stylu życia oraz złych nawyków. Nasienie jest bardzo wrażliwe i wpływ na nie mają nawet zbyt ciasna bielizna, stres, nadwaga, palenie tytoniu czy spożywanie w nadmiarze kawy, alkoholu i innych używek. Wszystko to może wpłynąć na zmniejszenie poziomu testosteronu a co za tym idzie również libido. Niekorzystnie również wpływają na nas telefony komórkowe i laptopy. Co ciekawe na jakość nasienia wpływa również pora roku. Ilość plemników jest najniższa w trakcie lata gdzie temperatury często przekraczają 25 stopni Celsjusza, natomiast w porach zimowych będzie ich najwięcej.

Aby poprawić jakość nasienia warto zadbać o ogólne zdrowie (zrobić profilaktyczne badania przynajmniej 2 razy do roku), zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia oraz zbilansowaną dietę.

Wpływ poziomu testosteronu na płód

Według badań przeprowadzonych przez naukowców nasza płodność (jakość spermy) na przestrzeli lat znacznie się obniżyła. Od dziesięcioleci coraz większy wpływ na to ma zanieczyszczenie środowiska, wszechobecna chemia, którą coraz częściej spotykamy w żywności. Również tempo naszego życia, zarwane noce, częste imprezy  niekorzystnie wpływają na jakość naszego nasienia. Aby nasz organizm odpowiednio się zregenerował potrzebujemy najmniej 7-8 godzin snu dziennie.

Płodność mężczyzny zależy od:
– ilości spermy w ejakulacie – minimum 39 milionów plemników podczas jednego wytrysku
– jakość plemników – minimum 4% plemników powinno być prawidłowo zbudowanych
– składu spermy – bakterie utrudniają zapłodnienie, a brak wartości odżywczych może doprowadzić do wyginięcia plemników

Jak poprawić płodność u mężczyzn?
Na pierwszym miejscu jest tutaj dieta bogata w minerały i witaminy a w szczególność C i E, które są przeciwutleniaczami. Mężczyzna powinien też nauczyć się panować nad stresem gdyż negatywnie odbija się to napłodności. Bardzo pomocna może być dla nas odpowiednia aktywność fizyczna w ciągu dnia, tym bardziej polecana dla osób, które mają siedzącą pracę.