MSM – siarka organiczna w pigułce

MSM – metylosulfonylometan, czyli siarka organiczna w pigułce

MSM bez powodów zaczyna podbijać rynek suplementacyjny. Efekty jego stosowania są bardzo szerokie i szybko zauważalne. Jest to organiczny związek siarki, który możecie spotkać zarówno w postaci proszku jak i tabletek czy kapsułek. Jest jednym z najczęściej występujących minerałów w naszym organizmie oraz jednym z ważniejszych składników, który zawarty jest w kolagenie. Niestety w pożywieniu związki siarki organicznej występują w śladowych ilościach dlatego też z pomocą przychodzą nam tutaj suplementy diety dzięki którym w łatwy sposób uzupełnimy jej niedobór. MSM charakteryzuje neutralny zapach (praktycznie bezwonny) natomiast wyglądem przypomina biały proszek, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

MSM – czym jest?

MSM czyli metylosulfonylometan inaczej: metylosiarczan metanu, dimetylosulfon jest organicznym związkiem siarki i składnikiem naturalnej żywności. MSM w przyrodzie powstaje jako siarczek dimetylu wytwarzany przez fitoplankton morski i emitowany do atmosfery, gdzie zostaje utleniony do postaci dimetylosulfotlenku.
Uczestniczy w wielu ważnych procesach m.in. syntezie aminokwasów oraz enzymów. Dodatkowo jest ważnym składnikiem białek m.in. kolagenu i keratyny. Pierwiastek ten jest obecny w naszej codziennej żywności np. w cebuli, czosnku, jajach, mleku czy mięsie. Niestety MSM jest bardzo delikatnym związkiem, który ulega zniszczeniu podczas gotowania, zamrażania czy pasteryzowaniu żywności więc pozytywne odczycie działania siarki może być nieodczuwalne.
Pod względem zawartości jest trzecim pierwiastkiem w naszym organizmie co już może świadczyć o wartości tego związku. Zdecydowana jego większość magazynowana jest w kościach, mięśniach oraz skórze. Przeprowadzone badania naukowe sugerują, że obniżenie stężenia MSM w naszym organizmie może doprowadzić do chronicznego zmęczenia zarówno fizycznego jak i psychicznego, depresji czy zaburzeń narządów prowadząc do licznych chorób.

MSM w suplementach diety pozyskiwany jest zazwyczaj z miazgi sosnowej, która zawiera ligninę, w skład której wchodzi siarka stanowiąca składnik cząsteczek białka.

MSM – właściwości

MSM wykorzystywane jest przez nasz organizm np. do produkcji enzymów, przeciwciał, tkanki łącznej, glutationu, kolagenu czy keratyny. Dlatego też zawdzięczamy mu wsparcie dla niwelowania reakcji zapalnych układu kostno – mięśniowego czy rozluźnienia mięśni szkieletowych. Siarka organiczna posiada również właściwości łagodzące reakcje alergiczne skóry, przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych.
Włączenie suplementacji MSM do codziennego użytkowania zalecane jest jako wsparcie podczas zapalenia stawów, mięśni, ścięgien, zapalenia kości, bólach głowy, szyi pleców czy problemach autoimmunologicznych tj. toczeń rumieniowaty układowy. Dodatkowo MSM można używać jako wsparcie w migrenowych bólach głowy lub zwalczania refluksu.

MSM jest również bardzo dobrym suplementem, którego możemy stosować profilaktycznie. Niesie za sobą wiele prozdrowotnych walorów:
– przyśpiesza tempo naprawy uszkodzonych tkanek
– odtruwa oraz działa detoksykująco (wspomaga wydzielanie metali ciężkich z organizmu oraz chroni komórki przed ich wnikaniem)
– wykazuje działanie anaboliczne oraz wspiera odbudowę tkanek co jest przydanym aspektem przy sportach sylwetkowych
– działa kojąco na bóle mięśni
– działa przeciwpasożytniczo oraz przeciwzapalnie
– zapobiega wypadaniu włosów oraz pobudza je do wzrostu
– pomaga w oparzeniach i skaleczeniach skóry (zmniejsza widoczność ran)
–  wzmacnia osłabione komórki
– rozszerza naczynia krwionośne oraz zwiększa przepływ krwi
– pomaga w leczeniu artretyzmu
– wspomaga funkcjonowanie jelit
– wspomaga koncentrację oraz ogólne funkcjonowanie organizmu
– wykazuje pozytywne działanie w leczeniu trądziku
– zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach
– zwalcza insulinooporność

MSM – stosowanie

Poziom siarki w ludzkim organizmie wynosi średnio 0,2mg/kg masy ciała. Dorosła osoba wydala dziennie średnio 4 – 11 mg MSM dziennie wraz z moczem. Dawkowanie tak samo jak w większości suplementów jest kwestią indywidualną. Jego nadmiar wydalany jest z moczem więc nie musimy martwić się o zbyt wysoką dawkę.
Dzienna dawka waha się od 1 – 15g. Najlepiej stopniowo zwiększać dawki. Zaczynamy od 1g dziennie i jeżeli nie występują żadne negatywne odczucia, możemy zwiększyć dawkę do 3 – 5 g na dobę. Następie można zrobić wysycanie MSM. Wtedy zalecane jest porcjowanie 3x 5g dziennie przez okres 4 tygodni. Następie stosujemy dawkę podtrzymującą 3 – 5 g na dobę. Przy długotrwałym stosowaniu można zażywać 1g dziennie.