Probiotyki

Probiotyki Muscle Power

Probiotyki

Wiele osób nawet spoza naszego sportowego kręgu zna słowo probiotyk. Jest on bardzo często dodawany do kuracji antybiotykami jako produkt osłonowy. Stosuję się go w celu przywrócenia mikroflory jelitowej, która w znaczącym stopniu może być naruszona po kilku tygodniach stosowania leków. Każdy z nas posiada w jelicie grubym około 1,5 kilograma bakterii. W przybliżeniu 85% z nich powinny stanowić bakterie kwasu mlekowego i są one nam niezbędne do życia. Wiele badań potwierdza to, że sporo chorób zaczyna się w jelitach więc warto o nie zadbać bo nie bez przyczyny mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem.

Probiotyki – czym są?

Sama nazwa probiotyk wywodzi się z greckiego ,,pro bios” co oznacza ,,dla życia”. Według obowiązującej definicji FAO/WHO probiotykami są żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza a w szczególności równowagę mikrobiologiczną. Stosuje się je w celu przywrócenia prawidłowej mikroflory jelitowej oraz do pomocy w aktywacji układu immunologicznego. Dodatkowo chronią jelita przed kolonizacją patogenów oraz biorą udział w trawieniu i wchłanianiu pokarmu. Probiotyczne bakterie wytwarzają kwas mlekowy i octowy, które obniżają pH przewodu pokarmowego, wykazują zdolność do wpływania na przepuszczalność błony śluzowej komórek jelita i wytwarzania przez nie peptydów.
W serii badań nad probiotykami okazało się, że bakterie probiotyczne mogą także wpływać na szereg parametrów metabolicznych mających istotne znaczenie nie tylko z punku widzenia ogólnego zdrowia ale także wpływają korzystnie na wygląd naszej sylwetki.

Dobre bakterie jelitowe:
– wytwarzają enzymy trawienne
– wspomagają układ odpornościowy
– neutralizują związki rakowe
– zwiększają wchłanianie minerałów
– metabolizują lekarstwa
– korzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy
– chronią przed patogenami
– wytwarzają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe
– syntezują witaminę K2 oraz witaminy z grupy B
– utrzymują równowagę pH
– modulują geny
– przyczyniają się do ochrony błony śluzowej jelita
– pełnią funkcję immunomodulującą
– pomagają w trawieniu różnych rodzajów błonnika

Probiotyki – gdzie szukać?

Bakterie probiotyczne znajdują się w sfermentowanych produktach mlecznych, produktach na zakwasie, kiszonkach warzywnych, kiszonej kapuście i ogórkach. Chronią produkty przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów i nadają im specyficzny kwaskowy zapach i smak. Jednak dzisiejsze odżywianie nie stoi na najwyższym poziomie pomimo coraz większej świadomości ludzi na temat zdrowego żywienia. Zła dieta niszczy florę bakteryjną jelita a w szczególności rafinowane cukry, biała mąka, niskie dzienne spożycie błonnika oraz używki: alkohol, kawa czy papierosy.

Każdy mikroorganizm uznany za probiotyk musi mieć potwierdzone działanie prozdrowotne dla naszego organizmu. Szczepy drobnoustrojów muszę spełniać wiele wymagań:
– wykazują zdolności przyczepiania się do jelit
– łatwo kolonizują układ pokarmowy
– nie wytwarzają toksycznych produktów metabolizmu
– są odporne na niskie pH soku żołądkowego
– zostały wyizolowane z organizmu człowieka
– wykazują stabilność i pozostają żywe wobec żółci
– udokumentowane klinicznie korzystny wpływ na zdrowie człowieka
– mają ustaloną przynależność, rodzaj, gatunek, szczep

Większość badań potwierdza skuteczność suplementacji probiotykami w ilości 1010. Niektóre suplementy dostępne na rynku zawierają spore ilości bakterii sięgające nawet do 25 bilionów baterii w jednej dawce. Dwa głównie występujące szczepy w handlu to Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum. Okres trwałości suszonych (liofilizowanych) suplementów może wynosić nawet do 12 miesięcy, jednak dłuższy czas przechowywania może niekorzystnie wpłynąć na ilość bakterii. Przy wyborze suplementu probiotycznego należy zwrócić uwagę na dawki oraz zróżnicowane zawarte w nich mikroorganizmy. Nie każda firma posiada szczepy o udowodnionym działaniu klinicznym i należy też na to zwrócić uwagę. Podane oznaczenie szczepu np. La-14 czy Lp-115, a nie tylko rodzaju i gatunku mikroorganizmu wskazuje na wyższą jakość, stopień przebadania oraz pewność suplementu. Z pewnością każda firma, która stosuje dokładnie przebadane klinicznie szczepy będzie chciała pochwalić się tym na etykiecie.