Wspomóż pracę mózgu

Wspomóż pracę mózgu

Kiedy ciężko jest nam się skupić a myślami odbiegamy od aktualnie wykonywanej czynności trudno jest nam się uczyć nowych rzeczy czy pracować. Ludzki mózg jest perfekcyjnym instrumentem pozwalającym na odbieranie oraz przetwarzanie informacji z szybkością przekraczającą 400 kilometrów na godzinę. Dodając do tego fakt, że dziennie generujemy 70 tysięcy impulsów faktem jest to, że powinniśmy traktować go specjalnie.

Ludzki mózg

Nasz mózg waży średnio około 1300g, stanowiąc 2% masy całego ciała a pomimo tak niewielkiej objętości zużywa aż ¼ energii dostarczanej z pożywieniem. 80% mózgu składa się z wody i pomieścić może nawet 100 miliardów neuronów, które na sekundę mogą odbierać nawet 100 megabajtów informacji. Kieruje on również wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym organizmie. Zapewne wielokrotnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że praca umysłowa jest o wiele bardziej męcząca niż niejedna praca fizyczna. Dlatego też warto zadbać o nasz mózg ponieważ przy odpowiednio zbilansowanej diecie oraz dobrze dobranej suplementacji może pracować on efektywniej, szybciej oraz dłużej.

Suplementacja dla mózgu

Tematem dzisiejszego wpisu jest oczywiście suplementacja lecz nie mogę napomnieć o dwóch bardzo istotnych elementach, które równie bardzo pozytywnie wpływają na wydajność naszego mózgu. Mowa tutaj oczywiście o diecie, aktywności fizycznej oraz odpowiedniej ilości snu. Czynniki te nie tylko wspomogą pracę tu i teraz lecz przełoży się to w przyszłości na lepszą sprawność umysłową, która również zapobiec może wielu chorobom. Wiele badań dowodzi, że podczas aktywności fizycznej w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe a podczas odpowiedniej ilości snu porządkowane są wszystkie zebrane dane oraz ,,usuwane” te niepotrzebne. Gdy wszystko to będzie zapewnione w optymalnych ilościach kolejnym krokiem są suplementy diety.

Alpha GPC

L-alpha glycerylphosphorylcholine jest metabolitem fosfolipidowym znajdującym się w koncentrycznych błonach neuronalnych. Zaliczany jest do nootropików nie wykazujących praktycznie żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jedynie podczas zbyt dużej dawki mogą pojawić się bóle głowy, problemy ze skupieniem czy biegunka.
Badania wykazały, że regularna suplementacja Alpha GPC wspiera syntezę acetylocholiny wpływając na sprawność umysłową oraz funkcje poznawcze. Jest prekursorem fosfatydylocholiny i nośnikiem choliny w centralnym układzie nerwowym.

Dawkowanie: zalecana dzienna dawka wynosi od 300mg do 1200mg. Dawkowanie najlepiej rozbić na 2-3 porcje, które należy spożywać pomiędzy posiłkami lub przed aktywnością umysłową.

Fosfatydyloseryna

Jest ona fosfolipidem, pochodną aminokwasu seryny. Naturalnie występuje w naszym organizmie, a największą jej ilość spotkamy w tkance nerwowej. Tworzy ona struktury błon komórkowych, regeneruje i odżywia nasze komórki mózgowe co pozytywnie przekłada się na sprawność oraz wydajność umysłową. W ciele człowieka wykryto około 60g fosfatydyloseryny a ponad połowa znajduje się w błonach komórkowych naszego mózgu. Pomaga mózgowi w metabolizowaniu glukozy, czyli pozyskiwaniu energii. Wpływa także na uwalnianie neuroprzekaźników w synapsach oraz pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Ze wzglądu na coraz większe zainteresowanie fosfatydyloseryną zlecono wiele badań co do toksyczności lecz żadnego negatywnego wpływu na nasz organi

Dawkowanie: zalecana dawka waha się między 100mg a 500mg na dobę.

Bacopa Monneri

Brahim (bakopa drobnoziarnista) jest ziołem, którego właściwości i lecznicze działanie już od ponad 3000 lat doceniają mieszkańcy Indii. Substancje w niej zawarte wpływają na hipokamp co korzystnie przekłada się na zdolność kojarzenia, koncentracji oraz zapamiętywania nowych rzeczy. Badania kliniczne potwierdzają pozytywne działanie w obudowie funkcji mentalnych u dzieci z AIDS oraz polepszają funkcje poznawcze u osób po udarze mózgu lub padaczce. Dodatkowo bakopa wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz przyśpiesza regenerację naszego układu nerwowego.

Dawkowanie: 300mg lub czubata łyżeczka 2-3 razy na dobę jeżeli bakopa jest w postaci całego ziela.