Carbo, Vitargo czy WaxyMaize

Jakie węglowodany wybrać?

Patrząc na suplementy kupowane przez naszych klientów mogę wywnioskować, że duża część osób przykłada głównie wagę do odżywek przedtreningowych. Wiele osób spożywa w szatni przed treningiem preparaty mające na celu podnieść aktywność naszego organizmu oraz przygotować go do ciężkiego treningu. Natomiast o wiele rzadziej spotykamy się suplementami spożywanymi podczas treningu, które mogą przełożyć się na efektywność wykonywanej pracy. Mowa tutaj o węglowodanach.

Węglowodany

Węglowodany są związkami pochodzenia głównie roślinnego i są syntezowane z dwutlenku węgla i wody w procesie fotosyntezy. Ze względu na ich budowę dzielimy ich na cukry proste oraz złożone. Cukry proste zbudowane są z jednej cząsteczki sacharydu. Zaliczamy do nich cukier zawarty w słodzonych napojach, słodyczach, produktach pszennych i kukurydzianych. Do cukrów prostych zaliczamy również fruktozę, która znajduje się w owocach. Wśród węglowodanów złożonych rozróżniamy oligosacharydy składające się maksymalnie z 6 cząsteczek oraz polisacharydy, które składać się mogą nawet z dziesiątek tysięcy cząsteczek cukrów. Węglowodany złożone znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, ziemniakach, makaronach żytnich, ryżu oraz kaszy.
Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii a sam mózg dziennie zużywa ich około 50g. Nasze mięśnie w pierwszej kolejności czerpią energię ze zmagazynowanych zapasów glikogenu. Dlatego też dostarczając węglowodany w trakcie treningu możemy trenować dłużej oraz intensywniej.
Glikogen zmagazynowany jest w mięśniach oraz wątrobie. Zasoby w wątrobie odpowiadają za regulowanie poziomu cukru we krwi oraz stanowią energię dla układu nerwowego i krwinek czerwonych. Natomiast glikogen zmagazynowany w mięśniach jest bieżącym zapasem dla naszych mięsni. Osoba ważąca około 70kg posiada w swoim ciele około 400g glikogenu mięśniowego, 80-100g glikogenu znajdującego się w wątrobie oraz 25g glukozy we krwi. Wraz ze wzrostem naszej wagi oraz stopniem wytrenowanie zapasy glikogenu mogą być o wiele większe niż u przeciętnej osoby. Dzieje się tak za sprawą adaptacji naszego organizmu do ciężkich treningów.

Carbo, Vitargo czy Waxymize?

Carbo – składa się z mieszanki, wolno, średnio oraz szybko uwalnianych węglowodanów. Dodatkowo większość producentów uzupełnia je o witaminy i minerały aby wspomóc organizm na treningu. Najczęściej w składzie oprócz węglowodanów spotkamy witaminy z grupy B oraz minerały takie jak magnez, które wspomagają pracę układu nerwowego oraz zapobiegają mimowolnym skurczom mięśni. W składzie Carbo znajdziemy najczęściej maltodekstryny oraz dekstrozę a rzadziej czysta glukoza, maltoza i fruktoza. Carbo na pewno nie można mylić z Vitargo (skrobia zmodyfikowana), które inaczej oddziałuje na nasz organizm.

Vitargo – to węglowodany pozyskane ze skrobi jęczmiennej o bardzo szybkiej przyswajalności. Podczas produkcji przy procesie oczyszczania wyizolowana została amylopektyna, która jest wielocukrem charakteryzującym się wysoką masą cząsteczkową oraz niską osmolalnością. Dzięki temu Vitargo gwarantuje bardzo szybki transport węglowodanów z żołądka do jelit bez zbędnego dyskomfortu. Zapewnia skuteczniejsze dostarczanie energii podczas treningu oraz szybszą odbudowę glikogenu mięśniowego w porównaniu do węglowodanów opartych np. ma maltodekstrynie. Vitargo jest trawione błyskawicznie dlatego też jego indeks glikemiczny jest bardzo wysoki

Waxymaize – w składzie znajdziemy węglowodany pozyskane ze skrobi kukurydzianej i podobnie jak odżywka Vitargo  posiada wysoką zawartości amylopektyny, która dzięki dużej masie cząsteczkowej i niskiej osmolalności szybko opuszcza żołądek i trafia do krwiobiegu. Zbudowana jest z długiego łańcucha cząsteczek glukozy, od którego odchodzą poboczne łańcuchy. Powoduje stopniowe uwalnianie insuliny dzięki czemu nie jest ona nagle wyrzucana do krwiobiegu. Dzięki skrobi uzyskanej z woskowej kukurydzy nie zalega w żołądku, szybko trafia do jelita cienkiego aby z niego natychmiastowo wchłonąć się do mięśni.