Olej MCT

Olej MCT

Olej MCT zawsze dostępny jest od ręki w naszym sklepie stacjonarnym w Częstochowie. Jednak pomimo szerokiego spectrum działania niezbyt często ląduje on pośród najczęściej kupowanych suplementów. Tymczasem olej MCT jest znakomitym źródłem kwasów tłuszczowych, które są bardzo przydatne każdej osobie aktywnej fizycznie niezależnie od stopnia zaawansowania.

Olej MCT – co to?

Skrót MCT pochodzi z angielskiej nazwy medium – chain triglyceridies i oznacza grupę kwasów tłuszczowych określanych mianem średniołańuchowej. Ich przykładami są związki posiadające w swojej chemicznej budowie od 6 do maksymalnie 10 atomów węgla. Przykładami są kwasy: kapronowy, kaprylowy, kaprynowy i laurynowy. Olej MCT jest prostym i wygodnym sposobem na uzupełnienie gospodarki lipidowej o wartościowe składniki.
Głównymi źródłami oleju MCT są:
– olej kokosowy – zawiera on w składzie ponad 60% średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych
– olej palmowy – zawiera około 50% tłuszczów MCT
– nabiał – zawiera około 12% tłuszczów MCT

Średniołańcuchowe kwasy stanowią bardzo dobre źródło energii dla naszego ciała ze względu na ich wchłanianie oraz metabolizowanie co sprawia, że w inny sposób wypływają na nasz organizm mogąc dzięki temu sprzyjać odchudzaniu. Kwasy tłuszczowej MCT równie szybko jak czysta glukoza wchłaniają się do krwioobiegu a do ich spalenia potrzebują dwukrotnie więcej energii niż w przypadku węglowodanów czy białka co daje nam zwiększoną termogenezę ciała. Ważnym ich elementem jest to że są one całkowicie rozkładane przez naszą wątrobę przez co zyskujemy dużą ilość skoncentrowanej energii bez ryzyka odkładania się w niechcianą tkankę tłuszczową. Aby zostały one wchłonięte nie potrzeba do tego obecności enzymów tj. lipaza i żółć. Są one wchłaniane bezpośrednio przez żyłę wrotną do naczyń krwionośnych wątroby i przez nią całkowicie metabolizowane. Dzięki tak szybkiemu wchłanianiu oszczędzamy zapasy glikogenu mięśniowego. Dodatkowo spożycie oleju MCT w porze nocnej jest dobrym sposobem na zmniejszenie łaknienia, które jest bardzo uciążliwe w okresie redukcji gdzie nasz organizm ciągle domaga się dodatkowych kalorii. Tłuszcze MCT wydłużają czas przebywania żywności w przewodzie pokarmowym, co przekłada się na zwiększenie uczucia sytości. Zwiększa to również wchłanianie składników odżywczych np. magnezu, wapnia czy witaminy E.

Ze względu na ich sposób rozkładania oraz wchłaniania, tłuszcze MCT poleca się wdrożyć do swojej diety osobom cierpiącym na choroby metaboliczne, które nie nieprawidłowo przyswajają tłuszcze. Również osoby chore na mukowiscydozę, z problemami dotyczącymi wątroby jak i również jako wspomaganie leczenia alzheimera oraz epilepsji. Olej MCT polecany jest jako:
– suplement wzmacniający przemiany anaboliczne
– suplement hamujący przemiany kataboliczne
– suplement mogący przyśpieszać redukcję tkanki tłuszczowej
– suplement regulujący udział poszczególnych frakcji cholesterolowych HDL i LDL
– źródło szybkiej energii