BCAA czy EAA? Które wybrać?

BCAA vs. EAA

Znaczna większość naszych klientów sklepu stacjonarnego odwiedza nasz sklep w celu zakupienia aminokwasów rozgałęzionych BCAA. O wiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się aminokwasy EAA, które podobnie jak BCAA nie są syntezowane przez nasz organizm a ich odpowiednią pulę musimy dostarczyć z pożywienia lub właśnie w postaci suplementu diety.

Aminokwasy – czym są?

Aminokwasy czyli kwasy aminowe są obszerną grupą związków chemicznych. Ich wspólną cechą jest występowanie w cząsteczce minimalnie jednej zasadowej grupy aminowej oraz kwasowej grupy hydroksylowej przez co zalicza się je do grupy amfolitów. Oznacza to, że zachowują się one jednocześnie jak kwasy i zasady.
Nasz tkanka mięśniowa składa się z tzw. cegiełek białkowych, których budulcem są aminokwasy. Spośród poznanych około 300 aminokwasów do aminokwasów białkowych zaliczamy zaledwie 23 a każdy z nich odgrywa istotną rolę w naszym ciele a w szczególności jeżeli chodzi o kształtowanie naszej sylwetki.

Aminokwasy – jak się dzielą?

Najbardziej istotnym podziałem aminokwasów jest podział na:
–  aminokwasy endogenne: alanina, asparagina, cysteina, glicyna, glutamina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna, tyrozyna, cystyna, cytrulina, homoseryna, hydroksylina, hydroksyprolina, karnityna, kwas gamma-aminomasłowy, ornityna, tauryna – są to aminokwasy, które nasz organizm jest w stanie sam wytwarzać (syntezować). Uwzględnione są tutaj zarówno aminokwasy wchodzące w skład białek (aminokwasy białkowe) jak i również te, które funkcjonują w ustroju jako samodzielne związki biorące udział w procesach metabolicznych.

–  aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina – są to aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie syntezować. Odpowiednia ich ilość musi zostać dostarczona wraz z pokarmem lub w postaci suplementu diety.  Pełny profil aminokwasów egzogennych spotkamy w produktach pochodzenia zwierzęcego, które posiadają tzw. białko pełnowartościowe. Natomiast białko pochodzenia roślinnego posiada proteiny niepełnowartościowe, w których to niestety nie znajdziemy wszystkich aminokwasów niezbędnych czyli egzogennych.

– aminokwasy względnie egzogenne: arginina, histydyna – są to aminokwasy, które w zbyt małej ilości wytwarzane są dla młodego, jeszcze rozwijającego się organizmu. Natomiast organizm osoby dorosłej wytwarza go w wystarczającej ilości.

BCAA czy EAA?

Zarówno aminokwasy BCAA jak i EAA są aminokwasami egzogennymi tzn. jak już wcześniej wspomniałem nasz organizm nie jest w stanie ich syntezować. Teraz tylko zostaje wyjaśnić jakie aminokwasy wchodzą w skład BCAA a jakie znajdziemy w EAA.


Suplementacja BCAA ma za zadanie dostarczyć do naszego organizmu trzech aminokwasów:
– Leucyna: hamuje działanie kortyzolu  czyli hormonu, który nasila procesy kataboliczne (rozpad tkanki mięśniowej). Dodatkowo leucyna zwiększa syntezę białek w mięśniach
– Izoleucyna: oprócz tego, że tak jak pozostałe aminokwasy BCAA działa antykatabolicznie, reguluje poziom cukru we krwi
– Walina: podobnie jak leucyna, zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, wpływa na optymalne stężenie hormonu wzrostu, usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach

Suplementacja EAA ma dostarczyć naszemu organizmowi 8 aminokwasów egzogennych, w których w składzie również znajdziemy aminokwasy BCAA:
– Leucyna (BCAA)
– Izoleucyna (BCAA)
– Walina (BCAA)
– Fenyloalanina
– Metionina
– Treonina
– Tryptofan

Teraz kwestia, które aminokwasy powinniśmy kupić i kiedy je przyjmować?
BCAA najlepiej przyjmować przed lub w trakcie treningu. Ze względu na to że w ich składzie znajdziemy jedynie 3 aminokwasy nie jest dobrą opcją spożywanie ich po wysiłku. Aby nastąpił pożądany anabolizm po treningu należy dostarczyć wszystkich aminokwasów i wtedy z pomocą przychodzą nam aminokwasy EAA.