Suplementy wspomagające metabolizm

Suplementy wspomagające metabolizm

Suplementy diety, które mają za zadanie wspomóc nasz organizm z walką z nadprogramowymi kilogramami są coraz bardziej popularne. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam kilka naturalnych produktów, które warto włączyć do codziennej suplementacji. Oczywiście dieta i deficyt kaloryczny jest tutaj niezbędny aby pozbywać się tłuszczu, jednak kilka dodatkowych kapsułek spowoduję, że redukcja przebiegnie sprawniej.

Przyśpiesz swój metabolizm

Metabolizm to inaczej tempo przemiany materii, które oznacza ilość spalonych kalorii w stanie spoczynku. Jest to ogół procesów fizjologicznych naszego organizmu, które warunkują prawidłowe jego funkcjonowanie. Tempo przemiany materii zależy od wielu czynników. Zarówno od takich, na które mamy wpływa oraz takich, które nie są zależne od nas jak np. wiek, płeć, wzrost czy genetyka. Ilość posiadanej masy mięśniowej również pozytywnie wpływa na nasz metabolizm gdyż nasze ciało musi wydatkować dodatkowe kalorie aby je utrzymać.

Suplementy – które wybrać?

Rynek suplementacyjny oferuje nam bardzo ogromny wybór odżywek wspierających nasz organizm. Skupię się tutaj jednak na produktach, które faktycznie mają wyraźne działanie jeżeli chodzi o tempo przemiany materii a nie tych, których działanie jest znikome oraz co gorsze ich działanie jest udokumentowanie jedynie na papierze.

Białko

Wiele osób odwiedzających nasz sklep obawia się spożywania większej ilości białka podczas diety redukcyjnej. W teorii jest nieco inaczej… osoba będąca na nadwyżce kalorii tzw. masie powinna spożywać około 1,5-2g białka na 1kg masy ciała. U osób będących na deficycie kalorycznym tzw. redukcji może a nawet powinna zwiększyć podaż białka sięgającą nawet do 2,5g na 1kg masy ciała. Jeżeli nie dostarczymy odpowiedniej ilości białka z pożywienia polecam włączyć do swojej diety szejki z białka serwatkowego. Jest to bardzo dobre urozmaicenie naszej diety gdyż jest on łatwy i szybki w przygotowaniu a do tego jest bardzo smaczny. Przechodząc do sedna… Zwiększenie spożycia białka w ciągu dnia przyśpieszy nasz metabolizm. Aby białko zostało strawione nasz organizm potrzebuje dwa razy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku węglowodanów. Zawiera również dużo aminokwasów niezbędnych do budowania masy mięśniowej a jak już wcześniej wspominałem dodatkowa masa mięśniowa również zwiększy tempo przemiany materii.

Kofeina

Jest organicznym związkiem chemicznym, alkaloidem purynowym występującym w roślinach.  Kofeina działa jako środek pobudzający Ośrodkowy Układ Nerwowy co przekłada się na zwiększoną koncentrację, czujność oraz zapobiega nadmiernemu zmęczeniu. Naturalnie występuję w ziarnach kawy, kakaowca, owoców guarany i orzeszków cola. Spożywanie kofeiny wywołuje zwiększone utlenianie lipidów oraz mobilizuje kwasy tłuszczowe co przekłada się na zatrzymanie glikogenu w mięśniach. Również zawarte w kawie polifenole poprawiają wrażliwość insulinową tkanek, podnoszą termogenezę ciała oraz mogą zmniejszyć proces odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Synefryna

Synefryna stanowi około 6% ekstraktu z owoców gorzkiej pomarańczy. Jej działanie jest w dużym stopniu zbliżone do substancji o charakterze sympatykomimetycznym co oznacza, że podobnie jak adrenalina czy tyramina może wpływać na część współczulną układu nerwowego. Synefryna ma podobne działanie do efedryny i pseudoefedryny jednak działa o wiele łagodniej. Pobudza ona receptory adrenaliny w tkankach tłuszczowych, łagodnie pobudza (podobnie do kofeiny), dodaje energii oraz zmniejsza łaknienie. Poprzez stymulację receptorów beta-3 przyczynia się do nasilenia dwóch niezwykle ważnych procesów, które są bardzo pożądane podczas spalania tkanki tłuszczowej: lipolizy i termogenezy. Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy oprócz synefryny zawiera również oktopaminę i tyraminę . Dzienne jej spożycie powinno wynosić od 200mg do 600 mg co przy 6% ekstrakcie daje nam 12 – 32 mg czystej synefryny.