Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec górski jest coraz częściej kupowanym suplementem w naszym sklepie stacjonarnym MusclePower. Dlatego też ze względu na jego szerokie spektrum działania warto napisać o nim kilka dłuższych zdań. Wspomaga uczenie się, poprawia koncentrację oraz pamięć. Dodatkowo doda nam energii witalnej, poprawia nastrój oraz uodparnia na czynniki stresowe.

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec górski  

Jest niewielką rośliną z rodziny gruboszowatych należącą do rzędu skalniakowców, zwana potocznie Rhodiolą. Porasta rejony Ameryki Północnej i Euroazji i spotkać ją można głównie w rejonach arktycznych. W Polsce również rośnie lecz jedynie na terenach górskich Sudetów i Karpat. Można ją zobaczyć na dużych wysokościach, przeważnie pośród skał.  Posiada grube mięsiste liście i drobne kwiaty o zmiennych kolorach, od żółtego do czerwonego. Nazywany również złotym lub arktycznym korzeniem ze względu na występowanie wyłącznie w zimnych górskich klimatach. Po roztarciu kłącze pachnie różami stąd też wzięła się nazwa różeniec.

Leczniczo stosowane jest zarówno kłącze jak i korzeń, w którym znajduje się najwięcej wartościowych substancji odżywczych. Do tej pory zidentyfikowano około 140 substancji bioaktywnych a najważniejsze z nich podzielono na grupy:

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

– fenylopropanoidy: rosavina, rozaryna, rozyna
– pochodne fenyloetanolu: salidrozyd (rhodiolozyd) i tyrosol
– monoterpeny: rosyrydiol, rosaridyn
– flawonoidy: rodiolina, rodionina, rodiozyna, tricyna
– triterpeny: daucosterol, beta-sitosterol
– kwasy fenolowe: kwas galusowy i chlorogenowy

Początki jego użycia miały miejsce w Europie, po czym zawędrowały do okolic Mongolii oraz Syberii. Również u skandynawskich Wikingów był używany w celu zwiększenia wytrzymałości fizycznej. Później dotarł również do Azji gdzie zaadaptowała je medycyna chińska. Spożywano go około 3 – 6 gramów dziennie aby poprawić zarówno siłę fizyczną jak i psychiczną. Dzięki lekko pobudzającemu działaniu często stosowany jest jako zamiennik kofeiny.

Zwiększa odporność na stres

Przy dzisiejszym trybie oraz szybkości życia ciężko uniknąć stresu a jak wiadomo ma on negatywne skutki zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Stała suplementacja różeńca górskiego załagodzi te objawy równoważąc system reagowania na stres. Składa się on z układu współczulnego, który przygotowuje  nasz organizm w sytuacjach kryzysowych opisywanych jako ,,walcz lub uciekaj” oraz układu nerwowego przywspółczulnego, który regeneruje nasze siły i pomaga odprężyć nasz organizm. Działa jako adaptogen przywracając równowagę oraz wzmacniając odpowiedź naszego ciała na stres zarówno psychiczny jak i fizyczny. Poprzez wpływ na najważniejsze neuroprzekaźniki takie jak: serotonina, noradrenalina czy naturalne opioidy, różeniec zwiększa tolerancję naszego organizmu na czynniki stresowe.

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Różeniec Górski – Rhodiola Rosea

Wzmacnia układ nerwowy

Różeniec górski uznawany jest za zioło adaptogenne co oznacza, że wspomaga nasz organizm do adaptacji przystosowując nas do zmieniających się czynników zewnętrznych. Badania potwierdziły silne działanie antyoksydacyjne chroniąc komórki układu nerwowego. W testach przeprowadzonych w Chinach na Jiangsu Institute of Nuclear Medicine potwierdzono, że salidrozydy czyli aktywny składnik, który znajduje się w Rhodioli chroni nasze neurony przed stresem oksydacyjnyjnym.