Odżywki białkowe – nowości

Odżywki białkowe – nowości

Odżywki białkowe – nowości to przegląd suplementów, które pojawiły się na rynku. Doskonale sprawdzi się do poszerzenia horyzontów dla osób zorientowanych w temacie, ale także nada się jako wstęp dla początkujących.

Rynek suplementacyjny rozrasta się z roku na rok. Firm ciągle przybywa a półki naszego sklepu uginają się pod ich ciężarem.  W tym artykule przybliżę Wam kilka nowości, które wyszły w ostatnim czasie. Sprawdzimy czy pojawiło się coś ciekawego na rynku jeżeli chodzi o odżywki białkowe i czy powstało coś rewolucyjnego co mogłoby podbić nasz rynek.

Odżywka białkowa

Chciałbym zacząć tutaj od podstaw, tak aby również nowe osoby, które dopiero zaczynają wdrażać się w świat fitnessu i wszystkiego co go otacza mogły zaczerpnąć choć ogólną wiedzę na temat białka.

Białko, węglowodany oraz tłuszcze to trzy podstawowe makroskładniki jakie dostarczamy naszemu organizmowi wraz z pożywieniem. Są one wydobywane w procesie trawienia i niezbędne do życia. 1 gram białka oraz węglowodanów dostarcza nam 4 kcal. Natomiast każdy 1 gram tłuszczu dostarczy nam aż 9 kcal.

Białko jest podstawowym budulcem, głównie mięśni oraz bierze udział w wielu przemianach w organizmie. Jest potrzebne do wzrostu, regeneracji oraz naprawy uszkodzonych tkanek i komórek gdyż stanowi około 20% masy ciała. Proteiny zwierzęce tworzy 20 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dzielmy je na egzogenne oraz endogenne.

Najbardziej istotnym podziałem aminokwasów jest podział na:
–  aminokwasy endogenne: alanina, asparagina, cysteina, glicyna, glutamina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna, tyrozyna, cystyna, cytrulina, homoseryna, hydroksylina, hydroksyprolina, karnityna, kwas gamma-aminomasłowy, ornityna, tauryna – są to aminokwasy, które nasz organizm jest w stanie sam wytwarzać (syntezować). Uwzględnione są tutaj zarówno aminokwasy wchodzące w skład białek (aminokwasy białkowe) jak i również te, które funkcjonują w ustroju jako samodzielne związki biorące udział w procesach metabolicznych.

–  aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina – są to aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie syntezować. Odpowiednia ich ilość musi zostać dostarczona wraz z pokarmem lub w postaci suplementu diety.  Pełny profil aminokwasów egzogennych spotkamy w produktach pochodzenia zwierzęcego, które posiadają tzw. białko pełnowartościowe. Natomiast białko pochodzenia roślinnego posiada proteiny niepełnowartościowe, w których to niestety nie znajdziemy wszystkich aminokwasów niezbędnych czyli egzogennych.

– aminokwasy względnie egzogenne: arginina, histydyna – są to aminokwasy, które w zbyt małej ilości wytwarzane są dla młodego, jeszcze rozwijającego się organizmu. Natomiast organizm osoby dorosłej wytwarza go w wystarczającej ilości.

Białko serwatkowe

Na rynku występują 3 rodzaje białek serwatkowych. Koncentrat, izolat oraz hydrolizat. Najpopularniejszy koncentrat zawiera około 70-80% białka i w zupełności sprosta zadaniom większości osób ćwiczących na siłowni. Izolat oraz hydrolizat charakteryzują się większą procentową zawartością białka (około 85-95%) oraz znacznie szybszą wchłanialnością.

EXTRIFIT 100% Instant Whey

Najnowsze białko czeskiej firmy EXTRIFIT. Tym razem w składzie znajdziemy 100% koncentrat białka serwatkowego, do którego produkcji wykorzystano najnowocześniejsze technologie gwarantując nienaruszoną strukturę białka. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj bardzo dobry smak białka oraz jego wzorowa rozpuszczalność. Producent daje nam wybór spośród 7 wariatów smakowych więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Wartości odżywcze: 100g/30g
Białko:
75g/23g
Węglowodany: 9g/2,3g
– w tym cukry: 4,7g/1,4g
Tłuszcze: 5,3g/ 1,5g
– w tym nasycone: 3,4g/1g

EVOLITE Creamy Whey

Odżywka białkowa stosunkowo nowej Polskiej marki EVOLITE. Postanowiłem o niej wspomnieć ze względu na genialny smak jaki udało się uzyskać producentowi. 100% koncentrat serwatki z dodatkiem maślanki w proszku daje nam pyszną, kremową konsystencję nawet po wymieszaniu z wodą. Do wyboru mamy 6 wariantów smakowych a jednym z ciekawych wyborów jest Caramel Macchiato.

Wartości odżywcze: 100g/30g
Białko:
70g/21g
Węglowodany: 15,4g/4,6g
– w tym cukry: 9,5g/2,8g
Tłuszcze: 6,5g/1,9g
– w tym nasycone: 2,9g/0,8g

AMINOPHARM Premium Whey Protein Concentrate

Kolejna nowa marka, która zagościła u nas na półkach w 2018 roku. W składzie znajdziecie 100% koncentrat białka serwatkowego. Smak, konsystencja oraz rozpuszczalność na najwyższym poziomie. Do wyboru 6 smaków w ciekawych odsłonach jak np.: czekolada z jabłkiem.

Wartości odżywcze: 100g/30g
Białko:
76g/22,8g
Węglowodany: 5,7g/1,7g
– w tym cukry: 4,5g/1,35g
Tłuszcze: 6,6g/1,98g
– w tym nasycone: 2,3g/0,7g