Cytrulina – ważny suplement?

Cytrulina – ważny suplement? To wpis, który odpowiada na pytanie dotyczące zażywania tego ważnego aminokwasu. Dowiadujemy się z niego czemu jest tak istotna dla pracy organizmu, oraz dlaczego cieszy się niesłabnącą, a nawet wręcz rosnącą, popularnością. 

Cytrulina

Cytrulina - ważny suplement?

Cytrulina – ważny suplement?

Efekt pompy mięśniowej pożądany jest przez praktycznie większość osób uczęszczających na siłownię. Istnieje duża liczba substancji oraz aminokwasów odpowiedzialnych za ten efekt. Cytrulina jest jednym z nim i cieszy się stale rosnącą popularnością. Spotkać ją możemy w praktycznie każdym stacku przedtreningowym.

Cytrulina – czym jest?

Cytrulina jest niebiałkowym aminokwasem endogennym czyli takim, który może być syntezowany przez nasz organizm. Powstaje z ornityny i podobnie jak ona, wraz z argininą bierze udział w cyklu mocznikowym pozbywając się przy tym szkodliwego amoniaku. Produkowana jest głównie w komórkach jelitowych (enterocytach). Większość jej powstaje już w początkowej części jelita cienkiego czyli w kosmkach jelitowych. Cytrulina jest prekursorem argininy, aminokwasu, który odpowiedzialny jest za wspieranie produkcji tlenku azotu. Rozszerza ona naczynia krwionośne, zwiększając przy tym przepływ krwi przez mięśnie.

Cytrulina - ważny suplement?

Cytrulina – ważny suplement?

Dlaczego więc nie stosować samej argininy, skoro cytrulina podnosi poziom argininy w krwiobiegu?
Arginina podlega bardziej skomplikowanej drodze trawienia niż sama cytrulina. Musi najpierw przejść ona przez jelito cienkie oraz wątrobę zanim zostanie uwolniona do ogólnego wykorzystania przez organizm. Cytrulina omija te procesy i może dostać się bezpośrednio do krwiobiegu, gdzie od razu może zwiększać produkcję tlenku azotu.
Wnioskując: sama cytrulina o wiele skuteczniej podniesie poziom argininy w krwiobiegu niż arginina. Do tego przy stosowaniu dawek powyżej 5g nie występują zaburzenia trawienia jak ma to miejsce podczas stosowania AAKG czy argininy.

L-Cytrulina czy Jabłczan Cytruliny?

Cytrulina - ważny suplement?

Cytrulina – ważny suplement?

Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest dodatkowa cząsteczka kwasu jabłkowego. Odgrywa ona ważną rolę w cyklu trikarboksylowym, który jest jednym ze sposobów wytwarzania energii przez nasz organizm. Dodatkowo jabłczan cytruliny nie wymaga fazy ładowania tzn. że biorąc ją tuż przed treningiem od razu poczujemy pozytywne działanie.  W przeciwieństwie do niej, L-Cytrulina działa dopiero po około tygodniu stosowania.