Pierwsza suplementacja cz.2

aminokwasy

Pierwsza suplementacja cz.2

Witam Was serdecznie w drugiej części wpisu o podstawowej suplementacji. Opiszę tutaj kolejne produkty o które pytacie najczęściej i te które niestety są przez Was pomijane a powinny stanowić podstawy, które zażywacie.

 

AMINOKWASY BCAA

W top3 najczęściej kupowanych jak i najpopularniejszych suplementów uplasowałbym właśnie aminokwasy rozgałęzione BCAA.

W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna, walina. Są to aminokwasy egzogenne czyli te, których nasz organizm nie produkuje i musimy dostarczać je z pożywienia. Można śmiało porównać je do cegiełek, które budują cały dom ponieważ stanowią one ponad 30% suchej masy mięśniowej

Możecie znaleźć wiele badań naukowych potwierdzających pozytywne efekty regularnego stosowania aminokwasów BCAA np.:

– zmniejszają katabolizm mięśniowy

– przyśpieszają regenerację

– zmniejszają bolesność powysiłkową

– wspomagają spalanie tłuszczu

– obniżają poziom amoniaku w organizmie

– nasilają procesy anaboliczne

Dlatego też są one przydatne w każdej dyscyplinie sportowej nie tylko podczas treningu siłowego. Najbardziej niezbędne są one podczas redukcji czyli deficytu kalorycznego gdzie można uzyskać największe korzyści płynące z przyjmowania BCAA.

Najlepiej spożywać je około treningowo. W zależności od masy ciała od 10g do 20g przed i po treningu a w dzień nie treningowy jedną porcję z rana na czczo.

 

GAINER

Tuż za podium najpopularniejszych suplementów o które pytacie i kupujecie jest odżywka węglowodanowo – białkowa czyli tzw. gainer. Służy on do podbijania kaloryczności Waszej diety ponieważ czasem zdarza się tak że nie możecie już dostarczać więcej kcal z pożywienia bo jest go za dużo a szejka zawsze jest łatwiej wypić.

W zależności od producenta może on posiadać różne proporcję.

Najczęściej ma on 10-30% białka oraz 60-80% węglowodanów z niewielkim dodatkiem tłuszczy co daje nam od 350 do 400 kcal na porcję 100g.

Gainer ze względu na wysoką kaloryczność polecam wyłącznie osobom, które chcą przybrać na masie. Ktoś kto chce zredukować zbędny tłuszcz raczej omijałbym ją szerokim łukiem i zamiast gainera o wiele lepszym rozwiązaniem byłby zakup odżywki białkowej.

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez klientów jest to ile macie go spożywać.

Wszystko to zależy od Waszej diety oraz tego jaką nadwyżkę kaloryczną musicie mieć aby budować masę mięśniową. Proponowałbym Wam abyście zaczęli od jednej 100g porcji, która da Wam dodatkowe 350-400 kcal i obserwowali organizm. Jeżeli waga nadal nie idzie w górę tzn. że dostarczacie nadal za mało kcal. Kaloryczność możecie podbijać zarówno jedzeniem jak i dodatkową porcją gainera. Jednaj nie rzucajcie się od razu na trzy 100 gramowe porcje co da Wam nawet i dodatkowe 1200 kcal dziennie ponieważ jeżeli przesadzicie z kaloriami owszem masa pójdzie bardzo szybko do przodu ale głównie będzie to tłuszcz oraz zatrzymana woda.

Najlepiej stosować go bezpośrednio po treningu, pomiędzy posiłkami a w awaryjnych sytuacjach jako zastępstwo posiłku.

gainer

 

WITAMINY i MINERAŁY

Niestety to o nie pytacie najrzadziej a mają one bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Osoby aktywne fizycznie powinny zwracać na nie szczególną uwagę ale nie tylko. Bardzo wiele osób nawet nie uprawiających żadnych sportów mają niedobory witamin i minerałów ponieważ jedzenie w dzisiejszych czasach jest bardzo przetworzone, gleby w których uprawiane są warzywa wyjałowione co wiąże się z niską zawartością mikroelementów.

Dlatego też powstało wiele preparatów multiwitaminowych, które za zadanie mają uzupełnić nasze niedobory zarówno witamin jak i minerałów.  W zależności od zapotrzebowania znajdziecie dawki rzędu 100% RDA jak i dla bardziej zaawansowanych osób aktywnych fizycznie spotkacie się z dawkami dochodzącymi nawet do 2000% RDA. Bez obaw organizm obciążony dużym wysiłkiem fizycznym bez problemu przyswoi takie dawki.

Podstawowe funkcje witamin:

– regulacja metabolizmu

– ochrona komórek

– pomoc w syntezie energii

– regulacja aktywności nerwowo – mięśniowej

– wzmocnienie szkieletu kostnego

witaminy

W kolejnych wpisach na pewno opiszę  więcej produktów ponieważ jest ich na rynku coraz więcej. Jednak podstawowe rzeczy które możecie stosować od samego początku przygody z siłownią już znacie.