Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Do jednych z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych należy depresja. Co roku zbiera coraz większe żniwa wśród ludzi. Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm? To artykuł z którego dowiesz się jakie podłoże może mieć ta choroba i co może wpłynąć na poprawę samopoczucia.

Depresja jest najczęstszym spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią nawet kilkanaście procent populacji co daje nam liczbę około 350 milionów osób, a szacuje się, że w 2030 roku będzie ona drugą, najczęściej występującą chorobą.  Sprawia, że nie mamy energii do działania, odbiera nam sens życia a nawet może uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Depresja

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) to właśnie depresja jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy oraz najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Przyczyna pojawienia się depresji u pacjentów nie jest niestety do końca poznana. Wiele osób sprowadza przyczyny tej choroby do jednego czynnika np. stresu w pracy, ,,depresyjnego” sposobu myślenia, słabej osobowości, a mitem jest powiedzenie, że depresja dopada tylko ludzi słabych psychicznie. W ciągu całego naszego życia nawet kilkanaście procent ludności na świecie choruje na depresję. Według statystyk dwa razy częściej chorują kobiety, a osoby starsze są bardziej podatne niż młodzież. Do czynników powodujących depresję zaliczamy podatność uwarunkowaną genetycznie, nieprawidłowe stężenie cytokin prozapalnych, zaburzona mikrobiota jelitowa, nieprawidłowa praca osi podwzgórze – przysadka – nadnercza, zaburzenia rytmu w wydzielaniu neuroprzekaźników.

Depresja – jak ją rozpoznać?

Objawy depresji u każdego z nas mogą być inne dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Możemy pomylić ją po prostu ze słabszymi dniami, w których mamy gorsze samopoczucie i czujemy się przygnębieni. Granica między nimi nie jest zbyt wielka jednak są pewne objawy, którymi warto się przyjrzeć aby odróżnić je od siebie.

Depresja - czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja nie jest tylko czasowym smutkiem ale całkowitym brakiem sensu, radości z życia oraz objawia się obojętnością na rzeczy, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. W sposób ponury i szary odbieramy świat i wszystko to co nas otacza. Funkcjonujemy w zwolnionym tempie, mamy problemy z koncentracją a nasza samoocena jest bardzo niska. Coraz częściej pojawiają się problemy z zasypianiem, a pomimo długiego snu po którym powinniśmy być wypoczęci jesteśmy coraz bardziej zmęczeni. Poranki oraz wizja całego dnia tak nas przytłacza, że nie mamy sił ani chęci wstawać z łóżka. W naszej głowie mamy tylko myśli depresyjne… patrzymy pesymistycznie na naszą przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Zatracamy własną wartość a jedyne co czujemy to lęk. Lęk, którego ciężko konkretnie określić.

Depresja – suplementy diety – Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja jest chorobą natury psychicznej, którą należy odpowiednio zdiagnozować i leczyć. Walczyć z nią oczywiście możemy również za pomocą suplementów diety, które są skutecznym dodatkiem do kuracji. Są one ważnym elementem gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędnych składników w naszej diecie. Uzupełnimy nimi witaminy, minerały czy związki budulcowe. Depresja wiążę się też przeważnie ze zmniejszonym apetytem dlatego dobór odpowiednich suplementów diety może być bardzo pomocne.

Suplementy diety – które wybrać?

Omega 3 – badania pokazały, że model diety zachodniej bogaty jest w cukier, tłuszcze trans, a także nadmiar kwasów omega 6, co może wpłynąć na rozwój depresji. Wszystko to wpływa na nasilenie stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego w komórkach. Dlatego też bardzo ważna jest suplementacją Omegą 3. Wykazano, że wypływa ona (a głównie kwasy EPA) pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz może zmniejszać objawy depresji. Dzienne zalecenie to minimum 400mg kwasów EPA.

Depresja - czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?

Witaminy z grupy B – głównie zwraca się uwagę tutaj na witaminę B12 oraz B9 (kwas foliowy). Badania odnotowały niski poziom kwasu foliowego u osób chorujących na depresję. Wpływają one na syntezę dopaminy i serotoniny. A także bierze udział w przemianie neurotoksycznego aminokwasy homocysteiny w postać, która nie wykazuje toksyczności. Kwas foliowy może również zwiększyć skuteczność niektórych leków antydepresyjnych np. fluoksetyny.

Probiotyki – badania naukowe potwierdziły, że mikroflora jelitowa również może brać udział w rozwoju zaburzeń o podłożu depresyjnym. W śluzówkach jelit znajdziemy miliony komórek nerwowych dlatego też sporo mówi się o jelitowym układzie nerwowym. Badania na gryzoniach potwierdziły, że skład naszej mikroflory jelitowej powiązany jest mocno z ze stanem emocjonalnym. Około 90% serotoniny wytwarzana jest właśnie w jelitach a nie w mózgu.

Depresja - czym jest i jak działa na nasz organizm?

Depresja – czym jest i jak działa na nasz organizm?